Projektowanie serwerowni

Serwerownia jest specjalnie zagospodarowanym pomieszczeniem, stanowiącym środowisko pracy serwerów, elementów sieci komputerowych oraz innych urządzeń. Wnętrze to powinno być nie tylko odpowiednio zaopatrzone, ale też zaprojektowane w sposób zapewniający prawidłową i bezpieczną pracę całej infrastruktury. Jego projektowanie wymaga zarówno spełnienia określonych warunków środowiskowych, jak i trafnego doboru wyposażenia serwerowni.

Projekt pomieszczenia serwerowni

Z uwagi na szeroki zakres rozwiązań technologicznych niezbędnych do przygotowania serwerowni, jej projekt wymaga odpowiedniego rozplanowania instalacji, zastosowanych urządzeń i materiałów czy realizowanych prac. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy precyzyjnie określić potrzeby użytkowników, sporządzając koncepcję stanowiącą podstawę do dalszych poczynań projektowych. W procesie tym konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji infrastruktury informatycznej, która ma docelowo znaleźć się w środowisku serwerowni. W ten sposób pomieszczenie można zagospodarować w sposób odpowiednio dopasowany do wymagań pracowników – zarówno pod kątem aranżacji, jak i elementów wyposażenia oraz instalacji. Koncepcja ta musi bazować na rzeczywistych możliwościach technicznych całego obiektu, a także jego infrastruktury.

Projekt pomieszczenia serwerowni

Warunki środowiskowe i zabezpieczenia

W prawidłowo zaprojektowanej serwerowni konieczne jest utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych. Temperatura powietrza powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymywać się na poziomie 45%. Pomieszczenie należy wyposażyć w specjalistyczne czujniki tych parametrów, które automatycznie korygują wszelkie zmiany i nieprawidłowości. Serwerownię należy wyłożyć specjalnymi matami i dywanami, chroniącymi przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych. W zależności od potrzeb, zastosować można różne systemy kontroli i zapewnić ograniczenie dostępu do pomieszczenia. Aby utrzymać ciągłość pracy poszczególnych urządzeń, w serwerowni powinny znajdować się przynajmniej dwa źródła zasilania oraz dodatkowe zasilacze awaryjne. Jeżeli w pomieszczeniu zastosowane zostaną serwery internetowe, celem utrzymania widoczności w razie awarii stosuje się również kilka łączy od różnych dostawców internetu.

Wyposażenie serwerowni

W serwerowni muszą znaleźć się specjalne szafy techniczne, które pozwalają na bezpieczne zamontowanie wielu serwerów. Ich konstrukcja zapewnia łatwy dostęp do sprzętu i okablowania, takiego jak m.in. przewody sieciowe. Wszystkie elementy muszą gwarantować odpowiednią przepustowość danych, a jednocześnie odznaczać się dużą odpornością i wytrzymałością. Aby obniżyć awaryjność serwerowni, należy wybierać wyposażenie sprawdzonych producentów. Pod tym względem bardzo dobrze wypadają serwery Supermicro oraz inne produkty tej firmy, które znaleźć można w sklepie Bizserver. Wyposażenie to pozwala na przechowywanie znacznej ilości danych, a także obsługę programów, aplikacji i stron www. Niektóre oferowane przez markę Supermicro serwery nadają się też do zastosowań specjalnych, ze względu na zaawansowaną architekturę. Każdy serwer Supermicro może być zamontowany w szafie RACK o określonym rozmiarze – od 1U aż do 4U.

Wyposażenie serwerowni

Planowane inwestycji i kosztorys

Projektowanie serwerowni wiąże się z wysokimi inwestycjami, podobnie jak jej wyposażenie i utrzymanie. Do wydatków należy doliczyć koszty energii elektrycznej niezbędnej do zasilania serwerów czy systemu klimatyzacji. Nie bez znaczenia pozostaje zapewnienie odpowiedniej nośności podłogi, która musi utrzymać ciężkie akumulatory i zasilacze. Z tego względu, projektowanie serwerowni powinno zakończyć się sporządzeniem kosztorysu inwestorskiego oraz określeniem szczegółowego zakresu ilości i kosztów planowanych elementów instalacji, urządzeń czy prac. Inwestor może dzięki czemu zyskać wiedzę na temat budżetu wymaganego do realizacji całej serwerowni. Kosztorys ustalić można również na etapie koncepcji, jednak taka wycena opracowywana jest jedynie ogólnie i ma charakter szacunkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here