Program benefitów – więcej zyskuje pracownik czy pracodawca?

Oczywiste jest, że programy benefitów to udogodnienie głównie dla pracownika, bo to dla niego tworzymy i finansujemy dodatkowe świadczenia. Dlatego też, informujemy o nich już na etapie ogłoszenia o pracę i rekrutacji, aby zachęcić potencjalnych kandydatów na stanowisko, które chcemy obsadzić. Ponad to programy benefitowe mają duży wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku firmy i co równie ważne odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu motywacji oraz zaangażowania zatrudnionych pracowników.

Rodzi się zatem pytanie, kto w firmie zyskuje najwięcej na prowadzeniu programów świadczeń pozapłacowych – pracownik czy pracodawca?

Oferta pracodawcy, a program benefitów

W ostatnich latach można wyraźnie zauważyć tendencję do częstych zmian pracy, zawodu, a nawet branży osób w różnym wieku. Mamy coraz więcej możliwości, z których chętnie korzystamy, aby nauczyć się czegoś nowego, podnieść nasze kwalifikacje i wybrać pracę, która będzie nam odpowiadać. Dlatego coraz trudniej jest pracodawcom  stworzyć i utrzymać stabilny zespół, a także znaleźć nowych pracowników.

Aby zatrudnić najlepszych specjalistów w naszej firmie musimy ich odpowiednio zachęcić i sprawić, żeby nasza oferta wyróżniała się na tle konkurencji. Niezwykle istotne są warunki i ścieżka zatrudnienia jaką pracodawca zapewnia swoim pracownikom. Wiele organizacji robi to poprzez nowoczesne, odpowiednio wyposażone biura, a także elastyczne godziny pracy, które są niezwykle kuszące, szczególnie w dużych miastach, gdzie wiele czasu poświęca się na dojazd do firmy. Równie ważny jest proponowany przez pracodawcę program benefitów i ich opis, który zdecydowanie powinien znaleźć się w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wachlarz świadczeń pozapłacowych, począwszy od opieki medycznej przez kartę sportową, aż po karty lunchowe, bilety do kina lub teatru, vouchery turystyczne, a skończywszy na patformach dających pracownikom swobodę wyboru spośród przeróżnych benefitów.

Zapewniając pracownikom odpowiedni program benefitów, pracodawca wzmacnia pozycję swojej firmy i jej pozytywny wizerunek w oczach zarówno potencjalnych pracowników jak i tych już zatrudnionych.

Program benefit – motywacja pracowników

Na motywację każdego pracownika ma wpływ szereg różnych czynników. Począwszy od wynagrodzenia, przez relacje z przełożonym i zespołem współpracowników, aż po interesujące zadania jakie ma do wykonania w firmie. Jak zatem pracodawca może jeszcze bardziej wzmocnić przywiązanie pracownika do firmy i zmotywować go do większego zaangażowania? Programy benefitowe będą dobrym rozwiązaniem, szczególnie wtedy kiedy nasza oferta świadczeń pozapłacowych jest bogatsza od ofert pozostałych firm.

Niezwykle ważne jest, aby program benefitowy był odpowiednio dopasowany do realnych oczekiwań i potrzeb pracowników danej organizacji. Dobrym rozwiązaniem są kafeterie, które pozwalają pracownikom samodzielnie wybrać oferty, które ich interesują. Taka opcja gwarantuje satysfakcje i zadowolenie pracowników ze świadczeń pozapłacowych, a pracodawca może mieć pewność, że budżet przeznaczony na program benefit został odpowiednio wykorzystany.

Wizerunek firmy, a programy benefitowe

Oczywiste jest, że w dzisiejszych czasach wizerunek firmy jest niezwykle ważny i nie opiera się już wyłącznie na ładnym logo, nowoczesnej stronie internetowej czy ciekawej ofercie produktów lub usług. Zwracamy również uwagę na to, czy dana firma angażuje się między innymi w działalność społeczną i ekologię. Inna ważną kwestią, do której przykładamy wagę są warunki pracy oraz relacje pracodawcy z pracownikiem. Z tego powodu coraz więcej firm publicznie zachwala prowadzony u nich program benefitowy.

Szeroki wachlarz programów benefitowych pozwala na stworzenie unikalnej oferty benefitów pracowniczych. Darmowy kurs języka obcego lub ciekawe szkolenia z najlepszymi specjalistami, karta sportowa, bilety do kina lub teatru, wyjazdy integracyjne, dofinansowania żłobka i przedszkola to tylko niektóre z nich. Programom benefitowym w firmie coraz częściej towarzyszą kampanie reklamowe i promocyjne prowadzone wewnątrz organizacji, aby dodatkowo zachęcić pracowników i podkreślić unikalność benefitów oferowanych w firmie.

Program benefitów – komfort dla pracowników i udogodnienia dla pracodawców

Programy benefitowe to niewątpliwie komfort dla pracownika. Jednak znaleźć w nich można coraz więcej udogodnień dla pracodawców, dzięki łączeniu wszystkich świadczeń w jednym miejscu, a także rozliczaniu raportów przez jedno kliknięcie myszką. Co więcej, możliwość łączenia środków z Zakładowego Funduszy Świadczeń Socjalnych ze środkami obrotowymi, to też duże udogodnienie dla każdego pracodawcy. Wygodna, łatwa obsługa i unikalne, wyróżniające się oferty są największą korzyścią, jaka płynie z wyboru właściwego programu benefitów dla każdej firmy.

Kiedy pracodawca podejmuje decyzję o wdrożeniu programu benefitowego  stworzonego przez zewnętrznego dostawcę, rodzi się wiele wątpliwości. Dostęp do teatrów, kin, siłowni czy parków rozrywki i innych atrakcji w dużych miastach nie stanowi najmniejszego problemu. Ale co zrobić jeśli nasza firma znajduje się w mniejszej miejscowości? Okazuje się, że nie jest to żadna przeszkoda, gdyż w programach benefitów znaleźć można między innymi pobyty turystyczne w obiektach w całym kraju, a nawet możliwość opłacenia wyjazdów zagranicznych i różnego rodzaju wycieczek dla dzieci. Bardzo popularne są też ostatnio gotowe pomysły na wyjazd, w czasie których pracownik bez problemu będzie mógł niemal każdą atrakcję opłacić środkami od pracodawcy.   Warto dodać, że programy benefitów oferują, również możliwość zakupów w sklepach internetowych, aby pracownik mógł komfortowo zrobić zakupy bez wychodzenia z domu i opłacić je środkami od pracodawcy.

Program benefitów – czy sprawdzi się w Twojej firmie?

Wielu pracodawców zastanawia się, czy program benefitów można dopasować do każdej firmy? I czy oferta świadczeń przypadnie do gustu pracownikom? Jak można poznać ich zainteresowania i potrzeby, aby móc je zaspokoić?

HRowcy to specjaliści, którzy borykają się z ciężkim zadaniem, jakim jest stworzenie odpowiedniego programu świadczeń pozapłacowych dla firm. Targi pracy, konferencje i dni otwarte dają nam możliwość spotkania nie tylko przedstawicieli firm rekrutacyjnych, ale także specjalistów, którzy oferują gotowe programy benefitowe, które sprawdzą się w każdej firmie.

Ich twórcy w swojej ofercie posiadają zarówno pełne monitorowanie wydatkowania środków, które jest niezbędne dla pracodawcy, ale także dodatkową pomoc w komunikacji odnoszącej się do proponowanych benefitów, a także ogólnego działania programu świadczeń pozapłacowych. Mogą być to między innymi newslettery, w których znajdują się najnowsze oferty, a także spotkania promocyjne z pracownikami oraz prowadzone w ramach programów benefitów różnego rodzaju akcje motywacyjne i konkursy, których celem jest zachęcenie do wizyt w kinie, teatrze lub do zwiększenia aktywności fizycznej i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Autor: Redakcja MyBenefit.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here