Pozyskanie prądu - rządowy program

Odnawialne źródła energii to inaczej mówiąc alternatywne źródła energii, które w dłuższej perspektywie czasu nie są wyczerpywalne. Ich zasoby odnawiają się w krótkim czasie, a co za tym idzie nie ulegają zmniejszeniu. Do źródeł energii odnawialnej zaliczamy przede wszystkim: wiatr, wodę, słońce, biomasę.

Rządowy program mój prąd

Rządowy program mój prąd to kolejny rządowy projekt mający na celu wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Ma zachęcać do inwestowania w tzw. fotowoltaikę, dzięki której można produkować własną energię.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to po prostu wykorzystanie jednego z odnawialnych źródeł do pozyskania energii. Mowa tu o pozyskiwaniu energii elektrycznej ze słońca. Jak wiadomo energia słoneczna jest najobfitszym źródłem energii odnawialnej. Jest to energia w postaci fal elektromagnetycznych powstała w wyniku reakcji termojądrowych.A to właśnie fotowoltaika jest dziedziną, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Można powiedzieć, że jest to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Rządowy program mój prąd ma zachęcić Polaków do budowania takich mikroinstalacji fotowoltaicznych i produkcji własnej energii.

Jakie korzyści?

Niewątpliwie największą korzyścią z inwestycji w panele fotowoltaiczne jest obniżenie rachunków za prąd. Do tego stajemy się niezależni od dostawców energii ponieważ światło słoneczne jest dostępne zawsze, wszędzie i w takiej samej ilości. Przekształcając energię słoneczną w energię elektryczną możemy ją wykorzystać do zasilania urządzeń czy ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Co oferuje rządowy program mój dom?

Biorąc udział w rządowym programie mój prąd można uzyskać dofinansowanie w wysokości aż do 50% kosztów instalacji (jednak otrzymamy nie więcej niż 5000 zł). Dofinansowanie jest bardzo atrakcyjne gdyż przeciętnie koszt wykonania inwestycji nie przekracza 15000 zł.Na dzień dzisiejszy żeby złożyć wniosek nie trzeba nawet wychodzić z domu. wychodząc naprzeciw beneficjentom rząd udostępnił możliwość składania wniosków online. Od 31.03.2020 r. wnioski są przyjmowane już tylko drogą elektroniczną.

Warto zastanowić się nad przystąpieniem do oferowanego rządowego programu mój prąd przede wszystkim z powodów ekologicznych jak i praktycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here