narzędzia tokarskie

Kupiliśmy naszą pierwszą tokarkę i…co dalej? Sama obrabiarka nie zda nam się na nic, jeżeli nie wyposażymy jej w podstawowy zestaw narzędzi, wśród których oczywiście najważniejsze są noże tokarskie. Podstawowym nożem, pierwszym wyborem przy każdym zakupie, powinien być nóż zgrubny Groth MCLNR2525 lub MWLNR2525, który łączy w sobie wszystkie kluczowe cechy, takie jak:

-podwójny docisk płytki pinem bocznym oraz łapą górną, dzięki mocowaniu typu M,

-wytrzymała płytka o kącie 80 stopni C lub W o neutralnym kącie N (co oznacza, że każda płytka jest dwustronna, przez co posiada 2x więcej krawędzi skrawających, co zmniejsza jednostkowy koszt produkcji),

-typ trzonka L, co zapewnia symetrycznie rozłożone kąty 5 stopni na przodzie i z tyłu noża, dając najwyższą uniwersalność,

-najbardziej popularny w obróbce skrawaniem rozmiar trzonka 25x25mm,

-niską cenę (44.14eur) oraz tanie uniwersalne płytki w cenach poniżej 3eur.

Do wykończeń najlepiej zastosować noże tokarskie posiadające wszystkie wyżej wymienione cechy, ale korzystające z płytki o geometrii typu V, np. Groth MVJNR – płytki do tego noża występują oczywiście w wielu pokryciach, co pozwala na wybór optymalnego rozwiązania, niezależnie od tego czy obrabiamy stal, materiały nierdzewne, żeliwo czy metale nieżelazne takie jak aluminium.

Noże tokarskie do rowkowania i przecinania to podstawa zawsze, kiedy wykonujemy detale z pręta, np. na tokarce Haas ST20 będą to wszystkie przedmioty o średnicy nawet do 63mm. Ponownie niepodważalnym liderem w kategorii cena –  jakość okazują się być noże tokarskie Groth GMGEHR i GSGTUB z ceną płytki poniżej 6eur.

Noże tokarskie wywołują duże siły promieniowe na przedmiot obrabiany, przez co obróbka przedmiotów o smukłości powyżej 3d (trzykrotnie dłuższych, niż szerokich średnicowo) może być utrudniona. Z pomocą przychodzi nam wtedy nawiertak do otworów i podparcie kłem obrotowym. Nawiertak do otworów składa się z dwóch średnic o kątach wierzchołkowych 118 i 60 stopni, mających na celu zyskać prowadzenie narzędzia (a co za tym idzie wysoką współosiowość) oraz wykonać powierzchnię pasującą do kąta kła, którego zadaniem jest podtrzymywać przedmiot obrabiany za pomocą konika. Niska cena nawiertaków Sara i Atorn z katalogu Sartorius (już od 3.5eur) sprawia, że ten zakup powinien również być jednym z pierwszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę uniwersalność tych narzędzi. Poza wykonywaniem nakiełków pozwalają też one na nawiercanie pod stabilizację wiertła, ale też np. grawerowanie przy użyciu narzędzi napędzanych na tokarkach lub frezarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here