nierejestrowana działalność gospodarcza
Fot. Pexels.com

Każdemu z nas raz na jakiś czas przychodzi do głowy ciekawy pomysł na biznes. Rzadko kiedy jednak decydujemy się na jego realizację. Przyczyny są różne. Czasami po zastanowieniu dochodzimy do wniosku, że nasz pomysł nie był wcale taki świetny. Często jednak boimy się, że nie damy rady stawić czoła lawinie formalności i opłat, które wiążą się z rejestracją i prowadzeniem firmy. Osoby myślące o działalności na niewielką skalę nie muszą jej jednak zawsze rejestrować. Mogą więc one uniknąć powyższych trudności. Na czym jednak polega nierejestrowana działalność gospodarcza?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/nierejestrowana-dzialalnosc-gospodarcza/

Nierejestrowana działalność gospodarcza – zalety

Prowadzenie działalności w trybie nierejestrowanym posiada trzy główne zalety. Pierwszą z nich jest brak obowiązku składania deklaracji do ZUS. Wiąże się to z brakiem konieczności płacenia składek, które niejednokrotnie są dużym obciążeniem czasowym i finansowym dla początkującego przedsiębiorcy.

Kolejną zaletą prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej jest bycie zwolnionym z większości formalności. W takim wypadku nie musimy zgłaszać naszych działań do urzędu skarbowego, GUS czy CEiDG. Czas jaki poświęcimy na biurokrację skróci się więc do minimum.

Trzecia z zalet jest powiązana z dwiema powyższymi. Mniejsza ilość formalności pozwoli nam na uproszczenie prowadzenia księgowości. Jedyne co jest wymagane, to pilnowanie prostej ewidencji prowadzonej przy sprzedaży i zakupach produktów.

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną przy nierejestrowanej działalności gospodarczej

Bywają przypadki, gdzie wykonawca korzystający z usługi musi dokonać opłaty do ZUS, zgodnie z zawartą umową. W ramach wykonywania czynności niezarejestrowanych i świadczenia usług w ramach umowy zlecenia, pracodawca musi wypełnić obowiązek płatnika składki. Nie dotyczy to jednak osób uczących się, na przykład uczniów i studentów poniżej 26 roku życia.

W jaki sposób rozliczać przychody i koszty?

Osoby prowadzące nierejestrowaną działalność gospodarczą powinny rozliczać swoje dochody w oparciu o zeznanie roczne PIT-36 dotyczące tak zwanego dochodu z innych źródeł. Co więcej, w tym zestawieniu można również uwzględnić wydatki związane z opłaconą działalności. Muszą to jednak być koszty wynikające bezpośrednio z prowadzenia działań zarobkowych, w tym materiałów wykorzystanych do produkcji. Wskazane w tym zestawieniu wydatki powinny być rzetelnie udokumentowane i przechowywane w razie kontroli.

Zobacz też: http://openid.pl/stopnie-jezykowe-jakie-jezyki-obce-sa-dzisiaj-w-cenie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here