Producenci sprzętu laboratoryjnego oferują wiele urządzeń, które przeznaczone są do różnego rodzaju testów. Takie sprzęty to na przykład komora klimatyczna i komora szokowa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej właśnie komorom szokowym, w tym ich funkcjonowaniu oraz zastosowaniu.
Czym jest komora szokowa?
Komora szokowa, podobnie jak komora klimatyczna, to zaawansowane technologicznie urządzenie, które możemy spotkać głównie w laboratoriach badań nad jakością. Wyróżnia ją możliwość bardzo szybkiego schładzania oraz nagrzewania w szerokim zakresie temperatur (od -80°C do +220°C). Zarówno więc wspomniane wcześniej komory klimatyczne, jak i szokowe, można wykorzystywać do sprawdzania jak badana próbką reaguje na zmienne warunki.
Przy komorach klimatycznych będzie to symulacja klimatu, tutaj zaś sprawdzana jest wytrzymałość na gwałtowne zmiany temperatury. Szok termiczny, jaki funduje się badanym próbkom, ma na celu sprawdzenie, jak poradzą sobie podczas przyszłej pracy w trudnych warunkach. Z tego względu testom szokowym poddaje się często sprzęt wojskowy.
Budowa i działanie komory szokowej
Podczas gdy komora klimatyczna ma zwykle jedno pomieszczenie, w przypadku komór szokowych sytuacja wygląda nieco inaczej. W istocie „komora szokowa” składa się z dwóch odrębnych komór – grzania oraz chłodzenia. Mogą być one ustawione względem siebie poziomo lub pionowo. To zależy jedynie od konkretnego modelu.
Badaną próbkę umieszcza się nie bezpośrednio we wnętrzu komory, jej w specjalnym koszu. Kosz ten musi być na tyle sprawny, aby swobodnie przemieszczać się pomiędzy komorami. Szybkie przesuwanie koszem między częścią zimną a ciepłą powoduje efekt szoku termicznego dla badanej substancji.
Komory klimatyczne i szokowe – jakie wybrać?
Komory klimatyczne oraz komory szokowe to podstawowe wyposażenie laboratorium. Kupując komorę, należy jednak mieć na uwadze jej producenta i wybrać jedynie renomowaną firmę, do której mamy zaufanie. Wiadomo wtedy, że zakupiony sprzęt będzie działa zarzutu, a wszystkie podzespoły to oryginalne, w pełni sprawne części. Jeśli zaś chodzi o wybór konkretnego modelu, tu już trzeba się kierować swoimi potrzebami oraz preferencjami. Można znaleźć zarówno małe, podręczne nablatowe egzemplarze (o pojemności od 27l), jak i duże gabarytowo urządzenia (o pojemności do 1000l).
Te ostatnie pomieszczą nawet całe testowane maszyny. Również ustawienie koszy pionowe lub poziome ma znaczenie głównie dla preferencji badacza oraz dla możliwości lokalowych. Podobnie jest z udogodnieniami oraz rodzajem sterowania. Swoje potrzeby i preferencje warto określić jeszcze przed poszukiwaniem komory dla siebie. Znacznie przyspiesza to cały proces zakupowy i pozwala szybciej cieszyć się wymarzonym egzemplarzem.