Jak zwiększyć efektywność w pracy?

Wszyscy mamy teraz dość trudny czas: pogoda nas nie rozpieszcza, niemal codzienny deszcz za oknem nie napawa optymizmem. Większość wyczekuje tylko weekendu, kiedy będzie można odpocząć od pracy. Takie warunki z pewnością nie sprzyjają sumiennemu wypełnianiu obowiązków. Co zrobić, aby móc pracować efektywniej?

Jeśli masz problemy z koncentracją, czujesz się ciągle zmęczony, a w dodatku Twoje obowiązki piętrzą się z dnia na dzień, to jest czas na wprowadzenie w życie pewnych zasad. Dowiedz się, jakich i zacznij pracować efektywniej.

Wysypiaj się

Niby banalne, a jednak wiele osób zaniedbuje odpowiednią dawkę snu. Co ważne, oprócz tego, ile godzin śpimy, liczy się to, jak śpimy. Jakość i ilość snu ma wpływ na cały nasz organizm – jeśli w ciągu doby śpisz mniej niż 7 godzin, już w niedługim czasie odczujesz skutki tego zaniedbania. Jeśli chcesz mieć więcej energii w ciągu dnia i pozbyć się problemów z koncentracją, zadbaj o to, aby spać przez 7-8 godzin. Aby nie mieć trudności z zasypianiem i rano budzić się wypoczętym, przed snem wywietrz pomieszczenie i zrelaksuj się – zamiast przeglądania social mediów czy oglądania telewizji wybierz dobrą książkę. Światło emitowane przez ekrany rozbudza nas, więc wieczorem stanowczo go unikaj.

Unikaj alkoholu

Naukowcy twierdzą, że niewielkie dawki alkoholu wpływają na nasze organizmy pozytywnie. Niestety nie każdy potrafi zachować umiar i u każdego „niewielka dawka” może wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli często pijesz alkohol i dużo imprezujesz, to naturalne, że mniej śpisz, co skutkuje ciągłym zmęczeniem i brakiem sił na pracę – mówi ekspert z portalu http://www.kalibracja-alkomatu.pl/. Oczywiście nie musisz całkiem rezygnować z alkoholu i wyjść towarzyskich, ale postaraj się wprowadzić pewien umiar, np. wyjście na imprezę tylko w co drugą sobotę, a w resztę weekendów wysypiaj się i odpoczywaj po pracowitym tygodniu.

Alkohol zaburza zdolność koncentracji i zmusza organizm do intensywnej pracy nad usuwaniem go, dlatego powoduje uczucie zmęczenia. Aby kontrolować ilość wypijanego alkoholu, warto kupić alkomat (więcej dowiesz się na http://www.kalibracja-alkomatu.pl/kalibracja-alkomatow-wroclaw.html).

Nie daj się zdekoncentrować

Rozpraszacze są wszędzie – każdego z nas kusi, aby co chwilę sprawdzić media społecznościowe, sięgnąć po telefon, wyjrzeć przez okno. Nie ma w tym nic złego, o ile nie robimy tego zbyt często. Warto co jakiś czas zrobić przerwę w pracy i odpocząć od komputera, ale impulsywne odrywanie się od pracy co kilka minut na pewno nie poprawia naszej wydajności. Najlepiej ustal sobie konkretne pory, w których zrobisz przerwę – dzięki temu łatwiej będzie Ci się skoncentrować na tym, co masz zrobić.

Ustal plan działania

Chaotyczna i nieuporządkowana praca może być nie tylko nieefektywna, ale i frustrująca. Łatwiej będzie Ci zapanować nad obowiązkami z przygotowaną wcześniej listą – na początku dnia poświęć kilka minut na zastanowienie się, co musisz dzisiaj zrobić i uporządkuj wszystkie rzeczy w listę. Możesz dla ułatwienia podzielić je na kategorie i ponumerować od najpilniejszych do mniej ważnych. Każde wykonane zadanie skreślaj z listy – dzięki temu łatwo zwizualizujesz sobie ilość pozostałej pracy oraz poczujesz satysfakcję z wykonania planu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here