biuro rachunkowe

Znalezienie specjalistów z dziedziny finansów to nie lada wyzwanie. Z pewnością wie o tym niejeden przedsiębiorca. Dopiero po czasie może okazać się, że wybrane biuro rachunkowe nie spełnia naszych oczekiwań. Na szczęście nie ma konieczności kontynuowania współpracy, która nie jest satysfakcjonująca. Zmiana usługodawcy nie powinna być zbyt problematyczna. Poniżej umieszczono kilka praktycznych wskazówek.

Podjęcie decyzji o zmienia biura

Księgowość wymaga terminowości, rzetelności, a także świetnej znajomości obowiązujących przepisów. Warto mieć świadomość, że każdy błąd może nieść za sobą długofalowe konsekwencje. Nierzadko nieprawidłowości wykrywane są dopiero podczas kontroli instytucji zewnętrznej. Dla przedsiębiorcy jest to ogromny stres. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo nałożenia kar finansowych, które mogą być dotkliwe.

Z tego względu nie należy zwlekać z podjęciem ostatecznej decyzji. Oczywiście pomyłki zdarzają się najlepszym i nie świadczą one o braku kompetencji, wiedzy, czy też zaangażowania. Jeśli jednak błędy popełniane są notorycznie, to najlepszy czas na to, aby zakończyć współpracę i znaleźć nowe biuro rachunkowe.

Odpowiedni moment

Przed zerwaniem umowy z biurem rachunkowym koniecznie jest sprawdzenie, czy nie obowiązuje nas konkretny okres wypowiedzenia. Wszystko zależy od tego, jakie zapisy znajdują się w dokumencie. Oczywiście musimy ich przestrzegać. Zaleca się zmianę usługodawcy na przełomie roku – to właśnie w tym okresie mamy do czynienia z zakończeniem okresu rozliczeniowego. Nie jest to jednak data, której musimy się sztywno trzymać.

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na podpisanie umowy z nowym biurem rachunkowym jeszcze w momencie, gdy poprzednia współpraca nie wygasła ze względu na okres wypowiedzenia. Niestety jest to równoznaczne z dodatkowym obciążeniem finansowym. Najważniejszą zaletą jest fakt, że mamy pewność, że księgowość naszej firmy zostanie wyprowadzona na właściwą drogę, a dalsza dokumentacja będzie sporządzana prawidłowo.

Załatwienie formalności

Zmiana biura rachunkowego na inne nie generuje tak dużej ilości formalności, jak mogłoby się wydawać. Z tego powodu nie należy obawiać się, że jest to proces skomplikowany, a zarazem czasochłonny. Istotne jest jednak to, aby uregulować wszelkie kwestie prawne we właściwym czasie.

  1. O zmianie biura rachunkowego należy poinformować odpowiedni urząd – zmienia się miejsce przechowywania dokumentów,
  2. Nowe biuro rachunkowe musi otrzymać od nas pełnomocnictwo, dzięki któremu będzie mógł oficjalnie reprezentować naszą firmę – formularz UPL-1.
  3. W stosunku do poprzedniego biura rachunkowego należy wycofać pełnomocnictwo – formularz OPL1.
  4. Dokumenty znajdujące się w siedzibie poprzedniego biura rachunkowego muszą zostać odebrane, a następnie przekazane do nowej księgowości.

Wybierając nowe biuro rachunkowe, upewnijmy się że posiada doświadczenie w księgowaniu firm IT oraz startupów, czyli zna specyfikę branży.

Więcej: https://keep-going.pl/ksiegowosc-biuro-rachunkowe-it-warszawa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here