Jak przebiega badanie tomograficzne głowy?

Tomografia komputerowa nie jest już nowoczesnym badaniem. Znana i stosowana jest już od lat. Otrzymywane dzięki niej wyniki są dokładne i rzetelne. Pozwalają na dobrą i konkretną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Z tego powodu są często zalecane przez lekarzy. Wykorzystywana jest także w laryngologii oraz stomatologii.

Jak powstaje obraz 3d?

Obraz jaki jest otrzymywany z badania tomograficznego jest trójwymiarowy. Powstaje on przez wykonanie w krótkim czasie wielu tradycyjnych, zdjęć dwuwymiarowych. Następnie są one nakładane na siebie tak by uzyskać obraz, który ma nie tylko długość i szerokość, ale też głębokość. Takie specjalistyczne badania wykonywane są w https://tomo3d.pl/ w Łodzi. Sam obraz powstaje na skutek różnego przenikania promieniowania przez różne ośrodki. Przykładowo kości, zatrzymują promieniowanie, więc są wyraźne i dobrze widoczne. Powietrze i puste przestrzenie są w pełni przepuszczalne. Na zdjęciach są one wyraźnymi pustymi miejscami. Oceniając odcień widoczny na zdjęciu można określić charakter widocznych zmian.

Ekspozycja na promieniowanie

Tomografia komputerowa kojarzy się z ze szkodliwym promieniowaniem. Stare technologie faktycznie narażały pacjenta na dość duże dawki pierwiastków promieniotwórczych. Obecnie, nowoczesne maszyny minimalizują promieniowanie. Działa to tak, że pojedyncza wiązka stożkowa naświetla badaną część ciała podczas jednego obrotu. Takie badanie trwa kilkanaście – kilkadziesiąt sekund, a nie kilkanaście minut. Krótsza ekspozycja na promieniowanie to większe bezpieczeństwo pacjenta.

Zdjęcie stomatologiczne i laryngologiczne

Warto znać też różnicę pomiędzy zdjęciami tomograficznymi a zdjęciami rentgenowskimi. Należy też wiedzieć czym zajmują się poszczególne specjalizacje. Laryngologia skupia się na rejonie zatok przynosowych, górnych dróg oddechowych (mieszczące się w obrębie głowy) oraz ucha wewnętrznego. Zdjęcia stomatologiczne skupiają się głównie na ujęciu zębów, ich korzeni. Wykorzystuje się je przy planowaniu zabiegów i operacji, a także w calach diagnostycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here