Ile na święta wydają Polacy

Trwa jedno z największych sprzedażowych wydarzeń roku, jakim są rzecz jasna świąteczne zakupy. W centrach handlowych i galeriach już od kilku dni nas wzrok kuszą liczne promocje, oferujące atrakcyjne propozycję na mikołajkowe oraz bożonarodzeniowe prezenty. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób Polacy planują wydać pieniądze w tym roku.

Według ankiety, przeprowadzonej przez firmę Deloitte, w bieżącym roku Polacy planują wydać na prezenty 36% zaplanowanego, świątecznego budżetu, co daje 547 zł. Na posiłki przeznaczą 34%, czyli 524 zł. Na spotkania z przyjaciółmi oraz zimowe podróże wydamy odpowiednio 126 zł oraz 324 zł. Ogólnie podczas świąt Polacy zadeklarowali, że wydarzą 1521 zł, czyli o 5% więcej niż w poprzednim roku.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najczęściej wybieramy się na zakupy „w ostatniej chwili”, przez co najwięcej osób wybierze się na wycieczkę po centrach handlowych od 1 do 15 grudnia. Jedna czwarta ankietowanych osób postanowiła już w listopadzie zaopatrzyć się w świąteczne prezenty, zaś jedna piąta planowała wydatki tuż przed Wigilią.

Co ciekawe, coraz więcej osób rezygnuje z wycieczek po galeriach, wybierając nieco bardziej wygodne rozwiązanie, czyli zakupy w internecie, na które decyduję się jedna trzecia ankietowanych. W 62% do zakupów online przekonuje Polaków wygoda wiążąca się z opcją dostawy zakupów do domu, natomiast 57% respondentów ceni sobie możliwość porównania cen. 

Z ankiety przeprowadzonej przez Deloitte wynika, że 40% osób zostaje poddana tzw. marketingowi szeptanemu i kupuje prezenty polecane przez rodzinę lub znajomych. 36% nie chce źle trafić z prezentem i pyta znajomych wprost co chcieliby dostać. 

Nieprzerwanie na przestrzeni lat najczęściej dostajemy perfumy, kosmetyki, czekoladki oraz książki. Nastolatki mogą spodziewać się w tym roku pod choinką książek, czekoladek oraz gier komputerowych. Nieco młodsze dzieci zostaną obdarowane zabawkami konstrukcyjnymi, artystycznymi, kreatywnymi oraz lalkami i pluszakami. 

Warto również zwrócić uwagę, niezlaeżnie czy to centrum czy galeria handlowa najczęstszą metodą zapłaty staje się karty płatnicza. 66% Polaków zamierza za upominki zapłacić kartą, natomiast 53% za prezenty zapłaci gotówką Podobne pytanie postawiono osobom planującym zakupy w sklepach internetowych. Najczęściej udzielaną odpowiedzią była również płatność kartą, poza tym ankietowani wybrali opcje płatności za pośrednictwem cyfrowego portfela. 

Podsumowując, 69% Polaków ocenia ogólny poziom sytuacji gospodarczej w kraju na poziomie zadowalającym bądź neutralnym. Pomimo coraz to większej skłonności do wygodnych zakupów przez internet, możemy śmiało stwierdzić, że centra handlowe i galeria w okresie przedświątecznym nie będą na pewno narzekały na brak tłumów i klientów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here