piękne wnętrze

Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że piękno i funkcja to wzajemnie powiązane i nierozerwalne pojęcia: umiejętne połączenie tych rzeczy opiera się na zrozumieniu Twoich codziennych czynności, które odbywają się w danym pomieszczeniu.

Magda Knappe: architekt wnętrz opowie o tym, czy wygodne i funkcjonalne wnętrze może być również piękne i stylowe oraz jak to osiągnąć.

Funkcjonalność wnętrza

Funkcjonalność wnętrza w naszym kontekście to nic innego możliwość wykonywania czynności, które chcesz wykonywać pomieszczeniu. Można to porównać ze sprzętem biurowym: urządzenie wielofunkcyjne (drukarka-skaner-kopiarka) łączy kilka funkcji jednocześnie. Podobnie jest we wnętrzu, z tym, że funkcjonalne wnętrze nie zawsze jest wygodne dla wszystkich wykonywanych w nim czynności – dla niektórych może być zupełnie nieodpowiednie i odwrotnie. Ważne jest, aby zrozumieć, że w rzeczywistości funkcjonalne wnętrze to takie, które jest wygodne do wykonywania najważniejszych i najczęściej wykonywanych przez Ciebie w nim czynności.

Jak sprawić, by Twoje wnętrze było funkcjonalne?

Pierwszym ważnym krokiem, o którym często wspominam, jest wypisanie wszystkich funkcji jakie ma spełniać wnętrze, ustalenie wszystkich działań, jakie będziesz wykonywał w danym pomieszczeniu. Nie zapominaj o nawet błahych codziennych czynnościach. To jest podstawa, od której zaczyna projektant wnętrz bo bez niej nie może powstać dobry projekt. Tylko w ten sposób można uczynić pomieszczenie wielofunkcyjnym, czyli dostosować je do kilku funkcji na jednym małym obszarze. Drugim, równie ważnym krokiem, jest stworzenie układu funkcjonalnego – planu z rozmieszczeniem wszystkich mebli i ścian. To fundament każdej aranżacji wnętrz, bez którego nie można się obejść.

Najważniejsze cechy układu wnętrz

Główne punkty, na które należy zwrócić uwagę przy projektowaniu aranżacji, aby Twoje wnętrze stało się wygodne i funkcjonalne:

  1. Lokalizacja mebli. Absolutnie błędną decyzją jest chęć upchnięcia większej ilości mebli na ograniczonej przestrzeni. Wszystko trzeba robić dokładnie odwrotnie – to wolna przestrzeń definiuje Twoje wnętrze jako funkcjonalne! Koniecznie trzeba oczyścić ciągi komunikacyjne, zwłaszcza wokół stołu i kuchni, bo w tym miejscu spędzamy dużą część życia.
  2. Stworzenie projektu funkcjonalnego. Czy wypisałeś już wszystkie czynności jakie będziesz wykonywał w danym wnętrzu? Świetnie! Teraz nadszedł czas, aby odwzorować to na planie. Wyobraź sobie, jak gotujesz w kuchni, a goście w tym czasie czekają na Ciebie przy stole, rozmawiając. Czy odległość od stołu i powierzchni roboczych jest wystarczająca? Czy jest ci wygodnie? A jeśli oglądasz film – czy domownicy będą ci przeszkadzać, gdy przechodzą? Tworząc projekt, pracujesz nad funkcjonalnością.

Składowe projektowania wnętrz

Formuła jest następująca: design = funkcjonalność + piękno. Jedno nie może istnieć bez drugiego

Jak osiągnąć piękno? Tutaj skupię się na niektórych punktach, ponieważ sam temat jest bardzo obszerny.

  1. Kompozycja. Zasady kompozycji sprawdzają się nie tylko w fotografii i malarstwie, ale także we wnętrzach. Istnieje wiele technik, ale najważniejsza jest równowaga. Każdy przedmiot ma swoją własną wizualną wagę, na przykład biała gładka szafka nadal wygląda wizualnie jaśniej niż ciemny fotel. Dlatego meble i materiały do ​​dekoracji wnętrz należy dobierać zgodnie z zasadą równowagi. Wymaga to wyczucia, a te trzeba rozwijać. Przychodzi to samo z czasem, wraz z doświadczeniem. Mimo to nawet niedoświadczone oko ludzkie kocha to, co właściwe. Zdarza się, że patrzymy na przedmiot i na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie pasuje, ale ostatecznie świetnie prezentuje się we wnętrzu. Oznacza to, że obiekt ten równoważy kompozycję i konieczne jest tutaj połączenie go z innymi szczegółami wnętrza.
  2. Kontrast. Jest to zawsze dobra zasada działania, nawet jeśli wnętrze nie jest kontrastowe, ale, powiedzmy, jasne. Wtedy sprawdzają się detale: materiały wykończeniowe, tapicerka meblowa, faktura tkaniny, farby. Przykładowo w całkowicie białym wnętrzu możemy zastosować matową farbę, błyszczący kamień, dużą dzianinę z tkanin, skórzane poduszki. Takie materiały nie będą się łączyć, nawet będąc w pobliżu i będą wyglądać interesująco na zasadzie kontrastu. To samo dotyczy całkowicie czarnego wnętrza. Natomiast pracujemy tu z kolorami, materiałami oraz powierzchniami matowymi i błyszczącymi.

Zapamiętaj: design nie może istnieć bez funkcji. Przemyślana funkcjonalność niekoniecznie będzie piękna, dlatego kierujemy się zasadami kompozycji i danym stylem.

Może Cię również zainteresować artykuł: Aranżacja przedpokoju: jak urządzić przedpokój?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here