Konsolidacja sposobem na zadłużenie

Jeżeli już zdarzy nam się wpaść w spiralę zadłużenia, to niestety bardzo ciężko będzie nam się z niej wydostać. Wiadomo, że zapożyczyć możemy się w bardzo łatwy i szybki sposób. Tak bardzo chętnie bierzemy na kredyt wszystko, co popadnie, od drobnych rzeczy po samochody czy mieszkania. Czasami jednak zadłużamy się ponad własne możliwości i mamy problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

 

Kredyt gotówkowy, dodatkowy limit czy debet w koncie, kredyt na samochód, kredyt hipoteczny na mieszkanie.. Można by tak wyliczać jeszcze długo. Niektóre osoby potrafią zaciągnąć tyle kredytów, że wysokość ich rat przewyższa nawet uzyskiwane dochody. Dzieje się tak bardzo często, gdy obok kredytów bankowych, sięgamy jeszcze po pożyczki pozabankowe czy chwilówki. Często głównie po to, by spłacać nimi dotychczasowe zobowiązania – rachunki nieopłacone terminowo czy raty kredytów.

 

Nie muszę chyba dodawać, że takie zadłużanie się, nie jest dobrym sposobem na pozbycie się problemu. W ten sposób możemy tylko jeszcze bardziej pogorszyć własną sytuację finansową. Zadłużając się, biorąc kolejne pożyczki, wpadamy w jeszcze większą spiralę zadłużenia.

 

Konsolidacja – jedynym sensownym pozbyciem się zadłużenia?

 

Nie istnieje gotowy przepis na pozbycie się zadłużenia. Każda sytuacja osoby mającej problem z zadłużeniem może być inna, każda może wymagać innego spojrzenia na sprawę. Na pewno pomocne w pozbyciu się zadłużenia mogą być jednak dwie rzeczy. Pierwsza to zredukowanie kosztów do minimum lub pozyskiwanie dodatkowych środków poza dotychczasowym dochodem. Druga to konsolidacja bieżących zobowiązań finansowych.

 

Co zyskujemy przez konsolidację? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że konsolidacja jest najbardziej pomocna wtedy, kiedy nie radzimy sobie już ze spłatą rat kredytów. Mamy problem z regulowaniem rat kredytów w ustalonym terminie. W takiej sytuacji zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o konsolidacji kredytów. Dzięki temu połączymy wszystkie posiadanie zobowiązania jak kredyt, debet czy zadłużenie na karcie kredytowej w jedną całość. Nie będziemy już musieli pamiętać o spłacie kilku różnych zobowiązań. Teraz będziemy płacili jedną ratą, której łączna suma będzie znacznie mniejsza niż łączna kwota, którą płaciliśmy miesięcznie do tej pory. Co prawda wydłuży nam się przy tym okres spłaty i dłużej będziemy spłacali nasze zobowiązania, ale zyskamy na tym, że będziemy posiadali mniejsze obciążenie miesięczne.

 

Co możemy skonsolidować? Odpowiada ekspert z portalu finansowego Banki24. Otóż za pomocą kredytu konsolidacyjnego, który uzyskamy w banku, możemy połączyć wyłącznie zobowiązania bankowe. Może to być zarówno kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, zadłużenie, które posiadamy na karcie kredytowej czy debet w koncie osobistym. Za pomocą takiej konsolidacji nie dokonamy jednak połączenia pożyczek pozabankowych, chwilówek czy innych zadłużeń zaciągniętych drogą pozabankową. Warto jednak wiedzieć o tym, że w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy uzyskać dodatkową gotówkę, która możemy przeznaczyć na dowolny cel. Może ona nam przykładowo posłużyć na spłatę zaległych rachunków, ale również i wspominanych wcześniej pożyczek.

 

Podstawą do uzyskania takiego kredytu jest jednak posiadanie pozytywnej historii kredytowej w bazach BIK. Nie powinniśmy zatem posiadać dużych opóźnień w spłacie kredytów czy pożyczek bankowych. W przeciwnym wypadku możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego w banku.

Materiał zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here