Uzdatnianie wody ozonem

0
1910

Woda nie zawsze nadaję się do spożycia, czy chociażby do użytku w przemyśle, Chodowski ryb lub przeznaczonym do kąpieli basenie. Kluczowe jest, aby zadbać o jak najwyższą jakość wody – jej walory zarówno smakowe, wizualne, jak i zapachowe. Podstawowym narzędziem w walce o wysokiej jakości wodę jest uzdatnianie oraz ozonowanie wody. W tym krótkim poradniku chcielibyśmy wyjaśnić ci, na czym polega ten proces i dlaczego jest on tak ważny.

Ozonowanie wody

Użycie ozonu pozwala na poprawę parametrów fizyko-chemicznych, a także walorów smakowych, wizualnych oraz zapachowych wody. Jest on stosowany do uzdatniania nie tylko wody pitnej, ale również basenowej, ścieków przemysłowych i komunalnych, wód chłodzących oraz wody w hodowli ryb. Uzdatnianie wody ozonem jest procesem niezwykle skutecznym, a maszyny używane do izolacji są proste w obsłudze. Ozonowanie wody znajduje zastosowanie również w wielu gałęziach przemysłu, jak na przykład branża spożywcza (dezynfekcja butelek, napojów, warzyw, itp.), chemiczna, farmaceutyczna, papiernicza czy kosmetyczna.

Ozonatory cechują się nie tylko prostotą użytkowania, ale również doskonałą skutecznością uzdatniania wody. Proces uzdatniania wody można podzielić na dwa etapy:

Wstępne ozonowanie wody: celem tego procesu jest zniszczenie szkodliwych mikroorganizmów (jak na przykład bakterie oraz wirusy), a także poprawa kolorystyki oraz zmniejszenie poziomu mętności wody, co przekłada się na poprawę odczuć zapachowych oraz smakowych. Kolejnym atutem tego etapu jest utlenienie żelaza, manganu oraz związków nieorganicznych. Proces ten zapobiega również przemianie materii organicznej w haloformy.

Pośrednie ozonowanie wody: polega na utlenianiu związków organicznych oraz wplywamiu niekorzystnie na istnienie mikroorganizmów. W tym etapie następuje również redukcja CHzT, utlenienie związków kompleksowych i mikrozanieczyszczeń oraz redukcja dawek dezynfekcyjnych chloru.

Lampy UV

Lampy UV do dezynfekcji wody to niezwykle popularne i skuteczne rozwiązanie stosowane w przypadku uzdatniania wody pitnej, basenowej lub procesowej. Skuteczność lampy UV do dezynfekcji wody zależy przede wszystkim od odpowiedniego doboru lampy. W wyborze tym najlepiej zaufać fachowej i specjalistycznej firmie zajmującej się uzdatnianiem wody. Przykładem takiej firmy jest Probiko-Aqua, cechująca się nie tylko posiadaniem najnowszego oraz najskuteczniejszego sprzętu do uzdatniania wody, ale też specjalistami, którzy bezbłędnie doradza ci w dobraniu odpowiednich lamp dostosowanych konkretnie do twojej sytuacji oraz okoliczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here