Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? To pytanie, które wielu zadaje sobie, gdy zastanawia się nad elegancką i prostą aranżacją wnętrza domu. Skandynawski design to nie tylko modny trend, lecz także trwały klasyk, który zdobył uznanie wielu entuzjastów. Styl dobrze sprawdza się w segmencie projektów domów, dlatego równie ochoczo przenoszony jest na wnętrza. Skandynawska kuchnia w kilku krokach? Sprawdźmy, jak przenieść północny klimat do naszego domu.
Praktyczne rozwiązania, maksymalna wygoda
Aby ciekawie zaaranżować kuchnię w stylu skandynawskim trzeba przede wszystkim odpowiedniej kuchni. Nie ma większego sensu robienie tego w zamkniętym pomieszczeniu oddzielonym od części salonowej. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku projekty domów z otwartą kuchnią, które pozwalają wyeksponować to, co najlepsze w każdej z przestrzeni. Posiadając jedno, większe pomieszczenie obejmujące zarówno kuchnię, jak i pokój dzienny możemy zachować balans i harmonię w obu miejscach. Skandynawska kuchnia powinna współgrać z podobnie zaprojektowanym salonem. Aranżacje inspirowane chłodną Północą cechuje funkcjonalność i wygoda. Kuchnie w stylu skandynawskim to przede wszystkim przestrzeń praktyczna, gdzie każdy element ma swoje miejsce. Użytkowy charakter przedmiotów kroczy tutaj przed estetyką, a wszelkiego rodzaju dodatki, takie jak pojemniki na żywność, czy doniczki z ziołami przede wszystkim są użyteczne, a wtórnie dopiero cieszą oko.
Jednolite powierzchnie, utrzymane w monochromatycznych odcieniach, ułatwiają utrzymanie czystości, a białe ściany optycznie powiększają pomieszczenie. Biała kolorystyka ścian może być przełamywana szarościami, czy wariantami morskiego koloru niebieskiego. Oświetlenie, często w formie wyrazistych kloszy, skupia się na kluczowych obszarach, takich jak blat, czy stół jadalniany.
Ergonomia i prostota idą w parze z naturalnymi materiałami. Podłogi pokryte grubymi deskami, lub panelami o wyrazistej strukturze drewna i widocznych słojach, kamienne blaty kuchenne i meble z drewna to typowe elementy kuchni w stylu skandynawskim. Nawet robione własnoręcznie z odzyskanych materiałów dodatki, takie jak półki ze skrzynek, czy siedziska z palet, zyskują tu uznanie.
Estetyka, która nie rozprasza
Estetyka chłodnej Północy to czystość formy, harmonia i swoboda. Meble są oszczędne, pozbawione ozdób, a kolory ograniczone do jednego lub dwóch odcieni przełamujących biel ścian i surowość blatów. Teksturowane dodatki są akceptowalne, ale umiar jest kluczowy. Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim zdecydowanie stawiamy na jakość połączoną z trwałością. Nie musimy się skupiać na niezliczonej ilości dodatków, a jedynym kryterium doboru mebli i kuchennych przedmiotów jest ich funkcjonalność. Tak rozumiana kuchnia jest wygodnym i praktycznym miejscem pracy i realizowania kulinarnych pasji. Wszystko powinno być pod ręką, dostępne i łatwe w obsłudze. Takie podejście do projektowania wnętrza znacząco różni się od aranżowania kuchni w stylu rustykalnym, prowansalskim, czy glamour, gdzie liczy się każdy detal. Najważniejsze, by przestrzeń kuchni i salonu była spójna i nie rozpraszała mieszkańców niepotrzebnymi bibelotami.
Czy styl skandynawski zawsze będzie pasował?
Ta estetyka, oparta na naturze, tradycji i praktyczności, jest dość uniwersalna. Wspomnieliśmy już, że najlepiej się sprawdzi, gdy realizujemy projekty domów w stylu skandynawskim, nowoczesnej stodoły, lub proste domy parterowe z otwartą kuchnią. Funkcjonalny i minimalistyczny styl dobrze odnajduje się zarówno w małych kuchniach, jak i przestronnych livingroomach, na dużych powierzchniach.
Styl skandynawski to nie tylko moda, ale także odpowiedź na oczekiwania dzisiejszych inwestorów. Wnętrza utrzymane w tym stylu spełniają oczekiwania tych, którzy cenią sobie prostotę, minimalizm i przede wszystkim funkcjonalność. Kuchnia rodem z chłodnej Północy z pewnością sprosta nawet najbardziej wymagającym gustom.