sprawozdanie finansowe

Jeśli prowadzisz własną firmę na pewno wiesz czym jest sprawozdanie finansowe. Jeśli nie wiesz, nie przejmuj się, po przeczytaniu tego tekstu z pewnością się dowiesz.

Czym jest sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe to spis rachunkowy sporządzany raz w roku. Składa się przede wszystkim z bilansu (jest to zestawienie aktywów i pasywów) oraz rachunku zysków i strat. Oprócz tych dwóch podstawowych informacji sprawozdanie finansowe, powinno zawierać również informacje dodatkowe. Czym są informacje dodatkowe? Na informacje dodatkowe, które powinny znaleźć się w sprawozdaniu finansowym składa się między innymi wprowadzenie do sprawozdania oraz różne objaśnienia pozwalające wyjaśnić niektóre sprawy (na przykład objaśnienia do rachunku zysków i strat).

Po co składa się sprawozdania finansowe?

Celem takiego spisu jest przedstawienie sytuacji finansowej danej działalności biznesowej. Sprawozdanie finansowe zawsze dotyczy roku obrachunkowego. Rok obrachunkowy to nic innego jak pewien okres, który jest brany pod uwagę przy rozliczeniu, najczęściej jest to dwanaście miesięcy, więc to właśnie dlatego ten okres nazywany jest rokiem. Co ciekawe od tej zasady są wyjątki, na przykład gdy zakładasz firmę mniej więcej w połowie roku kalendarzowego, twój okres obrachunkowy będzie trwał do końca roku kalendarzowego. Kolejnym wyjątkiem jest to, że gdy zakłada się własny biznes w trakcie trwania drugiej połowy roku kalendarzowego, można niejako „zmienić ” rok podatkowy tym samym, okres obrachunkowy będzie trwał od dnia, w którym firma została założona do końca przyszłego roku kalendarzowego.

sprawozdania finansowe

Warto to wiedzieć i korzystać z takich wyjątków. Niestety takie „udogodnienia” obowiązują jedynie w przypadku gdy zakładana firma jest naszą pierwszą działalnością gospodarczą. Dodatkową informacją, która jest niezbędna do dobrze napisanego sprawozdania finansowego, jest to, że musi być ono sporządzone oczywiście w języku polskim oraz musi zawierać polską walutę. Jeśli więc twoja firma większość swoich działań przeprowadza w innej walucie niż złoty polski, musisz wziąć to pod uwagę.

Czy sprawozdanie finansowe można złożyć przez internet?

Od 2018 roku w Polsce można przeprowadzić sprawozdanie finansowe przez internet. Wystarczy wybrać odpowiednie formularze online. Jest to z pewnością wielkie ułatwienie. Najczęściej sprawozdania w takiej postaci składa się do KRS. E-Sprawozdania KRS składa się w bardzo prosty sposób, jest to duże ułatwienie, zwłaszcza dlatego, że aby je złożyć nie musisz wychodzić z domu, co w zasadzie skraca czas składania sprawozdania o ponad połowę. Aby je złożyć należy założyć konto w portalu eKRS, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami, które znajdziesz na stronie fillup.pl/e-sprawozdanie-finansowe-krs-online-jpk-sf/ l.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here