Q950R – QLED najlepszy z najlepszych

Zgodnie z przewidywaniami, zeszłoroczna premiera telewizora Q900R firmy Samsung była jedynie przedsmakiem jej ekspansji w dziedzinie wyższej rozdzielczości: model Q950R to nowy telewizor 8K, będący jednocześnie odświeżeniem urządzenia poprzedniej generacji. Czego zatem możemy spodziewać się w tym roku? Czy poprawiony odbiornik 8K przynosi znaczące różnice jakościowe?

QLED Q950R – telewizor o ekstremalnej rozdzielczości

Oczywiście najbardziej charakterystycznym elementem telewizora Q950R jest wyjątkowo wysoka rozdzielczość. Ten nowy telewizor 8K posiada aż czterokrotnie większą gęstość pikseli od standardowej 4K, która wynosi aż 7680×4320 punktów. Wpływa to na zdecydowaną poprawę ostrości wyświetlanego obrazu, nawet jeśli siedzi się bardzo blisko ekranu.

Taka rozdzielczość w pełni uzasadnia rozbudowę palety rozmiarowej telewizorów o największe calarze. Model Q950R dostępny jest w rozmiarze 65, 75, 82 i aż 98”. Telewizor 82 cale, czy nawet 98 cali, to teraz dobra inwestycja, która nie niesie za sobą ryzyka utraty jakości obrazu podczas seansu – co było już znamienne dla rozdzielczości 4K.

Jak osiągnąć taką rozdzielczość?

Niestety nie istnieje jeszcze baza materiałów 8K i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie powstała. Jak Samsung poradził sobie z tym problemem? W Q950R zastosowano to samo rozwiązanie, które wykorzystano w ubiegłorocznym Q900R, czyli technologię skalowania obrazu opartą na algorytmach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Dzięki temu finalna rozdzielczość filmu będzie wyższa od rozdzielczości materiału źródłowego i chociażby zastosowanie jakości Full HD lub 4K powinno przynieść wymierne efekty. Sprawi to, że nawet duży telewizor 82 cale będzie dobrą inwestycją, a jego potencjał zostanie efektywnie wykorzystany.

Garść nowoczesnych rozwiązań

Q950R wykorzystuje też szereg innych, topowych technologii koreańskiego giganta. Podobnie jak model zeszłoroczny, także i tutaj zainstalowano gęste, strefowe podświetlenie ekranu, oznaczone jako Direct Full Array 16x, co oczywiście przekłada się na wyższą jakość prezentowania ciemnych tonacji.

Dzięki temu, możliwe są do osiągnięcia znacznie wyższe kontrasty i głębsze czernie, niż ma to miejsce np. przy podświetleniu krawędziowym. Telewizor posiada też kilka inteligentnych rozwiązań, pozwalających mu np. na automatyczne sterowanie jasnością, czy uwypuklanie istotnego dla prezentowanej treści dźwięku (innego dla wydarzeń sportowych, a innego dla filmu akcji).

Kilka popularnych technologii Samsung

Matryce VA, z których korzystają telewizory firmy Samsung, często były krytykowane za zbyt niskie kąty widzenia. Ich nowy telewizor 8K został wyposażony w powłokę Ultra Viewing Angle, która pozwala teraz na oglądanie ekranu spod większego kąta bez utraty jakości kolorów. Oczywiście urządzenie wykorzystuje technologię HDR, osiągając maksymalną jasność wynoszącą aż 4000 nitów.

Q950R korzysta też z rozwiązania, które umożliwia wymianę większości przewodów na jeden, mało widoczny kabel. Warto też zwrócić uwagę na rozszerzone możliwości (względem poprzednich modeli QLED) trybu Ambient, który pozwala na zastąpienie czarnego wyłączonego ekranu jakimś motywem artystycznym. Telewizor po odłączeniu staje się dziełem sztuki lub inną interesującą ozdobą salonu.

Powiew nowości?

Telewizor Q950R jest wprawdzie odświeżeniem modelu Q900R, ale można w nim znaleźć garść nowości względem pierwowzoru. Co ciekawe, możemy nabyć telewizor 82 cale lub 98 cali – co oznacza, że jest to odbiornik bardzo duży. Jest tylko jedna przeszkoda dla przeciętnego odbiorcy: cena. W zeszłym roku koszt telewizora 85 cali wynosił około 59 999 zł, teraz taniej raczej nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here