W przypadku rejestrowania ujęć w wysokiej rozdzielczości, niezbędna jest ogromna ilość wolnej przestrzeni dyskowej. Szczególnie w przypadku długich nagrań, standardowe dyski okazują się zbyt mało pojemne i zbyt wolne. Podczas pracy nad profesjonalnymi i półprofesjonalnym produkcjami wykorzystuje się wielofunkcyjne macierze, które oferują ogromną pamięć i szereg dodatkowych możliwości.
Macierze dyskowe
Wysokiej jakości macierze dyskowe cechują się niezawodnością i stabilną pracą nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. W zależności od pojemności i innych parametrów technicznych, z tego typu urządzeń korzystają nie tylko profesjonalne zespoły montażowe składające się z wielu członków, ale również mniejsze ekipy pracujące przy niewielkich produkcjach. Ponadto szeroki zakres temperatury roboczej sprawia, że macierze mogą być wykorzystywane w praktycznie każdych warunkach. Co więcej, pełne wsparcie dla najpopularniejszych programów do edycji video gwarantuje wszechstronne użytkowanie. Pomimo zaawansowanej konstrukcji i wysokiej wydajności, macierze wyróżniają się stosunkowo niskim poborem energii elektrycznej, dzięki czemu mogą pracować przez długi okres. Wybór konkretnego modelu jest uzależniony od potrzeb danej firmy lub osoby oraz typu pracy, jaka będzie wykonywana przy użyciu sprzętu. Profesjonalne modele gwarantują płynną i efektywną pracę wielu użytkowników jednocześnie w czasie rzeczywistym, dzięki czemu realizacja nawet skomplikowanych zadań przebiega błyskawicznie. W przypadku modeli charakteryzujących się ogromną przestrzenią dyskową, należy zarezerwować odpowiednią ilość miejsca w pomieszczeniu. Mniej pojemne urządzenia mieszczą się nad lub pod standardowym biurkiem.
Najważniejsze informacje
Jedną z kluczowych cech macierzy jest pojemność, którą w większości modeli można rozbudowywać do pewnej wielkości. Kolejną kwestią jest procesor, który steruje całym urządzeniem. Im będzie on bardziej wydajny, tym efektywniej sprzęt będzie reagował m.in. na polecenia użytkowników. Nie bez znaczenia jest również ilość pamięci operacyjnej RAM, która jest odpowiedzialna m.in. za błyskawiczną i stabilną pracę macierzy nawet podczas dużego obciążenia. Jednym z najważniejszych parametrów technicznych, istotnych szczególnie podczas pracy nad długim materiałem zarejestrowanym w rozdzielczości 4K lub wyższej, jest szybkość transmisji danych, która ma bezpośredni wpływ na poprawę komfortu i przede wszystkim efektywności pracy. W zależności od macierzy, wykorzystywane są typy napędów HDD lub SSD. Aby mieć całkowitą pewność co do pracy macierzy, warto wybierać modele z redundantnym systemem, który w razie awarii sprzętu jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie urządzenia. Pomimo zaawansowania konstrukcji i szeregu dodatkowych opcji, obsługa sprzętu jest prosta i intuicyjna, a szerokie możliwości administratorskie umożliwiają dowolne tworzenie grup, usuwanie i nadawanie haseł oraz zarządzanie dostępem do wybranych przestrzeni roboczych.