Odparzenia niemowlęcej pupy to częsta przypadłość, z którą musi się zmagać wielu rodziców. Obrzęknięta i zaczerwieniona skóra powoduje dyskomfort i sprawia maluchowi ból. W żadnym wypadku nie wolno tego lekceważyć, ponieważ może się to przerodzić w pieluszkowe zapalenie skóry.

Odparzenia pupy – skąd się biorą?

Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i wyjątkowo podatna na działanie rozmaitych czynników, ponieważ nie posiada jeszcze dobrze ukształtowanej warstwy ochronnej. Jest ona zbyt cienka, w związku z czym ból spowodowany przez odparzenia malutkie dzieci odczuwają bardzo dotkliwie. Lekarze wskazują różne przyczyny odparzeń – najczęściej mówi się w tym kontekście o niewłaściwej pielęgnacji. Za rzadkie zmiany pieluszek, brak dostępu powietrza do intymnych okolic noworodka, zakładanie dziecku ceratowych majtek, niestosowanie kremów ochronnych – to właśnie główni winowajcy. Warto zatem uzupełnić swą wiedzę na ten temat i poczytać więcej artykułów o chorobach skóry na dermozdrowi.pl.

Odparzona skóra – co robić?

Stara i doskonale wszystkim znana zasada mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, niemniej jeżeli już pojawiły się odparzenia u niemowląt, trzeba działać.

  • Często zmieniaj pieluszki.

Pieluszki należy zmieniać systematycznie, najlepiej co 2 godziny plus koniecznie po każdej kupie. Zbyt długi kontakt skóry z brudną pieluszką nie jest wskazany. Warto przy okazji zwracać uwagę na to, czy po praniu pieluszki zostały należycie wypłukane.

  • Myj dokładnie skórę dziecka.

Niemowlęca odparzona pupa wymaga szczególnej troski. Zmieniając pieluszkę, przemyj ostrożnie skórę wacikami nasączonymi wodą lub roztworem rumianku mającym właściwości łagodzące. Gdy malec odda stolec, konieczne jest umycie pupy pod bieżącą wodą z zastosowaniem odpowiedniego płynu do mycia ciała. Lekarze niejednokrotnie radzą, aby w takiej sytuacji zrezygnować z przecierania pupy nawilżonymi chusteczkami.

  • Wietrz pupę dziecka.

Wietrzenie niemowlęcej pupy pomaga na odparzenia pieluszkowe. Dostęp powietrza sprawi, że skóra będzie się szybciej goić i lepiej regenerować.

  • Stosuj krochmal w wodzie do kąpieli.

Krochmal przygotowuje się na bazie mąki ziemniaczanej – ma ona do siebie to, że łagodzi podrażnienia i wysusza zmiany pojawiające się na skórze.

  • Stosuj krem na odparzenia.

Krem na odparzenia to podstawa, aczkolwiek istotną rolę odgrywa jego skład. Dlatego uważnie czytaj etykiety na opakowaniach. Zalecane jest, by taki produkt zawierał substancje łagodzące podrażnienia oraz zapobiegające przesuszeniu skóry. Jak skutecznie łagodzić ból spowodowany odparzeniami dowiesz się z tekstu http://dermozdrowi.pl/odparzenia-u-dzieci-doroslych-zalagodzic-bol/. Pamiętaj: jeśli domowe sposoby zawodzą, bezzwłocznie wybierz się z maluchem do pediatry.

Pieluszkowe zapalenie skóry – co to?

Pieluszkowe zapalenie skóry dotyka najczęściej dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Jest to stan zapalny wymagający interwencji lekarskiej. Skóra jest nie tylko mocno podrażniona i zaczerwieniona, ale pojawiają się na niej też wypryski. Warto dodać, że problem ten może dotyczyć także i osób dorosłych – zwłaszcza w podeszłym wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here