Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu pojazdów firmowych. Korzysta z niej ponad 50% średniej wielkości spółek. Popularność wśród małych przedsiębiorstw nie jest jeszcze duża – nie wszyscy mają świadomość, że leasingi samochodowe dedykowane są również jednoosobowym firmom. Czy to naprawdę możliwe? Sprawdzamy.
Jak wynika z badania „Małe firmy o usługach finansowych 2017”, nawet 42% małych przedsiębiorstw decyduje się na leasing samochodowy. Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, proponując tego rodzaju formę finansowania na atrakcyjnych warunkach.
Leasing samochodu dla małych firm – kto może skorzystać?
W przeciwieństwie do banków, leasingodawcy dużo mniej restrykcyjnie podchodzą do osób prowadzących mikro i małe przedsiębiorstwa. Dlatego dają możliwość wzięcia w leasing samochodu – już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Wynika to w dużej mierze ze specyfiki tego produktu finansowego – przedmiot leasingu przez cały okres trwania umowy jest własnością leasingodawcy, zaś przedsiębiorca (leasingobiorca) – jest użytkownikiem pojazdu.
Każda firma leasingowa działa w oparciu o własną politykę, niemniej jednak zasady przyznawania leasingu są podobne. Z takiej formy finansowania może skorzystać każde przedsiębiorstwo – niezależnie od wielkości czy branży. Z reguły znaczenia nie ma wysokość obrotów – szczególnie, jeśli przedsiębiorstwo zdecyduje się na wysoki czynsz inicjalny (wpłatę wstępną).
W niektórych przypadkach firma leasingowa może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów lub ustanowienie zabezpieczenia. Jeżeli już zachodzi taka konieczność, zwykle dotyczy to nowych przedsiębiorstw.
Leasingi samochodowe dla małych firm – czy to się opłaca?
Leasingi samochodowe cieszą się wśród przedsiębiorców dużą popularnością. Takie rozwiązanie jest jedną z najbardziej korzystnych form finansowania floty pojazdów.
Dobrze dopasowane leasingi:
- pozwalają skorzystać z tarczy podatkowej, dzięki której możliwa jest optymalizacja podatków, np. odliczanie podatku VAT od miesięcznych rat, wliczanie całości rat w koszty uzyskania przychodu (część kapitałowa i część odsetkowa)
- nie powodują „zamrożenia” kapitału przeznaczonego na inwestycję
- nie zaburzają płynności finansowej
- charakteryzują się niskimi i przewidywalnymi kosztami
- nie wpływają na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.
Aby leasingi były korzystne, należy dokładnie przeanalizować każdą ofertę. Atrakcyjność zależy bowiem m.in. od wysokości minimalnej wpłaty wstępnej, wysokości rat miesięcznych. Przykładowo, Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy (oferta przygotowana przez Toyota Leasing) oznacza niższe raty nawet o 50% (w porównaniu ze standardowym leasingiem) oraz możliwość wymiany pojazdu na nowy już po 3-4 latach użytkowania.
Jeżeli prowadzisz małą firmę i potrzebujesz auta, leasingi samochodowe to dobry wybór. Są one dostępne dla każdego przedsiębiorcy – niezależnie od wielkości i skali prowadzonego biznesu.