Zapalenie zatok jest dolegliwością, z którą zmagał się co najmniej raz prawie każdy dorosły Polak. Niektóre osoby chorują na nią nawet kilka razy do roku, a dokuczliwe objawy sprawiają, że codzienne funkcjonowanie jest szczególnie trudne. Zapalnie zatok jest najczęstsze jesienią, dlatego warto dowiedzieć się, jak je leczyć.

Bez lekarza nie wyleczy się chorych zatok?

W Polsce pokutuje przekonanie, że domowe sposoby na zatoki są nieskuteczne, jednak w rzeczywistości mniej zaawansowane postacie choroby. Najskuteczniejsze są inhalacje, dzięki którym zalegająca w zatokach ropa jest możliwa do usunięcia. Podczas inhalacji wydzielina jest rozrzedzana, co sprawia, że można ją bez trudu wydmuchać. Osoby, które chcą wiedzieć więcej na temat tego, jak oczyścić zatoki za pomocą inhalacji, mogą zapoznać się z informacjami na stronie http://zamiastl4.pl/jak-skutecznie-wyleczyc-chore-zatoki/. Warto podkreślić, że do wykonania inhalacji nie potrzeba specjalnego sprzętu – wystarczy nachylić się nad miską z gorącą wodą i dodatkiem soli, a głowę przykryć ręcznikiem. Parująca woda oczyści zatoki i ułatwi oddychanie. Co ważne, jest to sposób leczenia, który mogą wykorzystywać nawet kobiety w ciąży lub inne osoby, które nie mogą przyjmować leków.

Jeżeli zapalenie zatok jest mało zaawansowane, warto sięgnąć także po lek na zatoki. Może to być preparat na bazie ibuprofenu i pseudoefedryny, jak również inny lek o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo przydatne mogą być różnego rodzaju spray’e, które sprawiają, że wydzielina szybciej spływa z zatok. Zwykle po 3-4 dniach od rozpoczęcia inhalacji i zażywania leków objawy choroby ustępują. Jeśli jednak utrzymują się, powinno się umówić wizytę u lekarza.

Gdy głowa nie przestaje boleć

Jak leczyć zatoki, gdy domowe sposoby zawiodły? W takich przypadkach konieczne jest podanie choremu antybiotyków, które zabiją bakterie odpowiedzialne za pojawienie się choroby. Antybiotyki należy przyjmować według zaleceń lekarza, nawet gdy objawy choroby ustąpią wcześniej. Jeżeli chory cierpi na zapalenie zatoki klinowej, leczenie obejmuje również podawanie silnych leków przeciwbólowych. Zapalenie zatoki klinowej jest rzadkie, jednak powoduje wyjątkowo silny i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie ból głowy. Inne objawy towarzyszące temu typowi zapalenia zatok są opisane na http://zamiastl4.pl/. Na stronie znajduje się również szereg przydatnych informacji na temat powodów występowania schorzeń zatoki klinowej i działań profilaktycznych, które pozwalają uniknąć choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here