Dlaczego trzeba korzystać z odzieży specjalistycznej BHP?

Praca w niektórych warunkach bywa bardzo niebezpieczna. Dlatego też polskie prawo przewiduje, że odzież robocza w specjalistycznych wersjach jest niekiedy niezbędna. Może to być obuwie robocze, ale także dowolny element odzieży. Dobry sklep BHP ma w asortymencie właściwie każdy wariant odzieży w wariancie ochronnym.

  1. Jaka to jest odzież BHP?
  2. Odzież robocza, a polskie prawo
  3. Czy odzież specjalistyczna może być wygodna?

Nie używając specjalistycznej odzieży BHP, można narazić się na sankcje ze strony instytucji państwowych odpowiadających za kontrolę warunków pracy. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Jaka to jest odzież BHP?

Przeciętna odzież BHP to zazwyczaj normalna odzież robocza, która jest przystosowana do pracy w określonych warunkach. Ma ona za zadanie chronić przed niebezpieczeństwami wynikającymi z pracy na konkretnym stanowisku. Może to być ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i poparzeniem gorącym lub żrącym materiałem. W przypadku ochrony nóg, obuwie robocze na ogół chroni przed zgnieceniem stopy. Spodnie robocze i kurtki robocze mogą być dopasowane do bardzo szerokiego spektrum niebezpieczeństw. Zaopatrując się w takie, każdorazowo należy bazować na konkretnych wytycznych specjalisty od BHP, który przeprowadzi audyt i na jego podstawie określi, jakich środków ochrony osobistej należy użyć. Specjalistyczny sklep BHP pozwoli dobrać dedykowane do takiego celu ubrania.

Odzież robocza, a polskie prawo

Bardzo istotne jest, że polskie prawo dość dokładnie reguluje obowiązki pracodawcy i pracowników w zakresie stosowania środków ochrony osobistej, takich jak buty robocze, dobrej jakości spodnie robocze i cała reszta. Nie stosując się do przepisów prawa pracy, pracodawca naraża się na bardzo wysokie mandaty, a w skrajnym przypadku może także być oskarżony i stanąć przed sądem za niedopełnienie obowiązków. Takie sytuacje zachodzą wtedy, gdy dojdzie do wypadku przy pracy z udziałem osoby, która nie jest odpowiednio wyposażona adekwatnie do stanowiska pracy, na którym pracuje.

Czy odzież specjalistyczna może być wygodna?

Specjalistyczna odzież BHP może kojarzyć się z niewygodą, jednak aktualnie na rynku jest bardzo duży wybór, który umożliwia znalezienie ubrań wygodnych, jak i bezpiecznych, a przede wszystkim spełniających wszystkie normy BHP. Profesjonalna odzież robocza często jest wręcz wygodniejsza od standardowej, gdyż jest specjalnie zaprojektowana pod kątem potrzeb pracowników wykonujących konkretne zajęcie. Szukając odzieży, warto więc szukać też pod kątem tego, do wykonywania jakiego zawodu jest dedykowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here