Białka Tatrzańska - atrakcje, dojazd, noclegi

Białka Tatrzańska to jedno z bardziej popularnych miejsc na zimowe wyjazdy. Właśnie szczególnie zimą ciągną tutaj fani narciarstwa, pieszej turystyki górskiej, a także ci, którzy szukają relaksu w okolicznych basenach termalnych. Białka Tatrzańska uchodzi za jeden z lepiej zorganizowanych ośrodków nie tylko narciarskich i zimowych, ale także po prostu turystycznych w Polsce. Aby móc tu wypocząć warto odpowiednio dobrze zaplanować wyjazd.

Białka Tatrzańska – zimowa stolica narciarstwa

Można się oczywiście sprzeczać, które z górskich miast jest prawdziwą zimową stolicą Polski, ale stolicą narciarstwa jest niewątpliwie Białka Tatrzańska. Podstawową atrakcją jest kolej linowa i wyciągi narciarskie, a przede wszystkim doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Największy ośrodek narciarski Tatr, czyli „Kotelnica” mieści się właśnie tutaj. Oprócz tego warto skorzystać z oferty „Bani” i „Kaniówki”. Wszystkie wymienione obsługuje system Tatra Ski. Dodatkowym atutem są dobrze skomunikowane ze sobą wyciągi krzesełkowe, który wożą turystów na niektóre szczyty. Działają one przez cały sezon zimowy.

Oprócz typowo narciarskich atrakcji Białka Tatrzańska może pochwalić się nowoczesnym, luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym z basenami termalnymi, które koniecznie trzeba odwiedzić. Uwagę fanów zakopiańskiej sztuki przyciągną z kolei z pewnością domy stworzone w stylu Witkiewicza. Warto dodać, że nadal powstają podobne budynki, tym razem określane już mianem stylu neozakopiańskiego. W Białce można obserwować, jak tradycja łączy się z nowoczesnością w oryginalny i ciekawy kulturowy splot. Nie tylko zimą jest więc co tutaj robić. Jesień zachęca do spacerów tak po górach, jak i samej wsi.

Warto pamiętać, że w pobliżu Białki również jest kilka miejsc wartych odwiedzenia. Jadąc do Białki lub z niej wracając warto na przykład odwiedzić zamek w oddalonej od Białki o 20 km Niedzicy.

Nie można zapomnieć też o tradycyjnej, góralskiej kuchni. Będąc w Białce nie warto podejmować wysiłku samodzielnego gotowania. Kuchnia góralska nie należy być może do najbardziej dietetycznej, jednak podczas szaleństw na stoku kalorie znikają bez śladu. A kuchni Podhala po prostu trzeba spróbować. Jest w czym wybierać: tradycyjne placki ziemniaczane z sycącymi mięsnymi i warzywnymi sosami, kwaśnica, bryndza. Nie można zapominać o słynnym moskolu. To placek z ziemniaków, mąki razowej, do którego dodaje się jeszcze boczek i bryndzę. Lokalny przysmak to też hałuszki czyli kluski z tartych ziemniaków. I oczywiście tradycyjne góralskie sery, a wśród nich korbacz i oscypek.

Jak dojechać do Białki Tatrzańskiej?

Do Białki Tatrzańskiej można przyjechać od strony Zakopanego (kierując się na wschód) oraz od strony Nowego Targu (kierując się na południe). Miasto jest dobrze skomunikowane z pobliskimi ośrodkami miejskimi. Bez problemu można się dostać tutaj komunikacją publiczną z Nowego Targu (oddalonego o 12 km) lub Zakopanego (oddalonego od 24 km), czy też Bukowiny Tatrzańskiej. Na tych trasach kursuje zarówno transport publiczny, jak i prywatny.
Sama Białka Tatrzańska ma jedynie 8 km długości więc nie sposób się tutaj zgubić. W lokalizacji pomaga jednak podział wsi na trzy części: Grapę, Pod Grapą i Kaniówkę.

Noclegi w Białce Tatrzańskiej

Noclegi w sezonie wiosenno-jesiennym to nie zbyt duży problem. Jeśli jednak w planach jest wyjazd zimowy, to jego przygotowanie należy rozpocząć dużo wcześniej. Białka cieszy się bowiem tak dużą popularnością ze strony turystów, że zarezerwowanie dobrego miejsca noclegowego w sezonie może stanowić prawdziwy problem. Oferta noclegów na Boże Narodzenie w Białce Tatrzańskiej z dnia na dzień będzie się na przykład sukcesywnie zmniejszać. Tani i dobry nocleg trzeba więc rezerwować z dużym wyprzedzeniem. W poszukiwaniach atrakcyjnej oferty, najlepiej odpowiadającej oczekiwaniom, pomagają wyszukiwarki noclegów. Skorzystanie z takiego narzędzia jak noclegi.pl usprawnia proces wyboru noclegu w porównaniu do sprawdzania każdej oferty osobno. Ponadto wyszukiwarki noclegów pozwalają szybko porównać oferty konkurencyjnych hoteli, apartamentów, willi. Warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ ceny podobnych miejsc noclegowych mogą się bowiem znacznie między sobą różnić, szczególnie w sezonie. Różnice rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych za dobę noclegową w przypadku rodzinnego wyjazdu tylko na weekend przekładają się na znaczące oszczędności w domowym budżecie.

Nie warto bać się wcześniejszego rezerwowania noclegu. To jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających zapłacić za nocleg nieco mniej. Im wcześniej zarezerwujemy nocleg, tym większa szansa, że będzie on tańszy. W przypadku wielu hoteli czy apartamentów odwołanie rezerwacji w odpowiednim czasie nie wiąże się natomiast z żadnymi dodatkowymi kosztami. Jeśli więc przed rezerwacją wstrzymuje jedynie obawa o to, czy w przypadku konieczności jej odwołania nie pojawią się dodatkowe koszty, to nie warto się dłużej zastanawiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here