Serwer VPS

Serwer VPS to rozwiązanie dla bardziej wymagających właścicieli stron internetowych i usług webowych. Taki serwer jest etapem pośrednim między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym.

VPS to skrót od angielskiego wyrażenia Virtual Private Server, które oznacza prywatny serwer wirtualny. Mamy tu do czynienia ze zwirtualizowanym środowiskiem, które korzysta z odrębnego systemu operacyjnego (np. Windows) i ma przypisane różne komponenty jak na przykład dysk twardy, pamięć RAM, procesor itp. VPS to po prostu podzielenie fizycznej maszyny (serwera) na części. Każde z tych środowisk imituje działanie oddzielnego serwera fizycznego. Do korzystania z takiego rozwiązania zachęcają zalety serwera VPS.

Zalety serwera VPS

Nie przez przypadek serwer VPS cieszy się dużym zainteresowaniem. To rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Na przykład dzięki pełnej wirtualizacji KVM użytkownik może korzystać w pełni z możliwości, jakie dają procesory, które są bazą dla serwerów VPS. Ten rodzaj serwera zapewnia także separację instancji – każdy z serwerów VPS jest niezależny, chociaż znajdują się na wspólnym serwerze fizycznym. Istotna jest również pełna kontrola Root, co umożliwia swobodę konfiguracji wirtualnego środowiska, można dowolnie zarządzać uprawnieniami użytkowników oraz administracją. Użytkownik serwera VPS otrzymuje ogromne możliwości, a do tego ma wsparcie techniczne dostawcy tego serwera. 

Serwer VPS – na jakie parametry zwracać uwagę?

Dostawcy proponują różne serwery VPS, dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich parametry. Kluczowa jest oczywiście szybkość procesora, który wpływa na szybkość wykonywania instrukcji przez poszczególne aplikacje. Im szybszy procesor, tym lepiej. Tutaj ważna jest również liczba rdzeni procesora, co także przekłada się na szybkość działania całego serwera VPS. Należy także zwrócić uwagę, żeby pamięć RAM była jak największa. Nie bez znaczenia jest również rozmiar dysku twardego. To jednak nie wszystko. Istotna jest skalowalność. Co to oznacza? Możliwość szybkiego zwiększania parametrów serwera, gdy to potrzebne i zmniejszanie ich, gdy mamy mniej użytkowników. Przykładem jest zwiększony ruch w sklepach internetowych przed świętami, gdy potrzeba będzie o wiele więcej zasobów serwera niż normalnie. Dobrze również, jeśli można liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne dostawcy zawsze, gdy taka pomoc jest niezbędna.

Hosting współdzielony czy VPS?

Na koniec warto wrócić do dylematu, przed którym staje wielu właścicieli serwisów internetowych, gdy uruchamiają swoją witrynę. Postawić na hosting współdzielony czy od razu na VPS? Oczywiście wszystko zależy od danego projektu internetowego. W przypadku małych witryn czy stron firmowy w wielu przypadkach wystarczy hosting współdzielony. Jednak uruchamiając na przykład sklep internetowy, lepiej od razu wybrać serwer VPS. To niezawodne rozwiązanie i bardziej wydajne.

Bez wątpienia serwer VPS jest rozwiązaniem dla bardziej wymagających użytkowników i dla większych projektów internetowych. Jednak wybór takiego serwera nie powinien być przypadkowy, tym bardziej że można łatwo dobrać jego parametry do potrzeb danej witryny internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here