Nic nie trwa wiecznie – tak możemy stwierdzić, gdy po latach pracy w jednym miejscu nagle zostajemy zwolnieni. Taka myśl może też przyjść do głowy, gdy sami chcemy odejść, bo znaleźliśmy coś lepszego. W jednej, jak i drugiej sytuacji trzeba wiedzieć, jak zakończyć stosunek pracy. O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Podstawowe informacje
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w każdej chwili, zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Faktycznie zaś umowa wygasa wraz z upływem okresu wypowiedzenia (określonego w kodeksie pracy). Zależy on od tego, jak długo pracujemy w danej firmie. Przy umowach: na czas określony, jak i nieokreślony są to 2 tygodnie (dla osoby zatrudnionej krócej niż 6 miesięcy), miesiąc (6 ms do 3 lat) oraz 3 miesiące (min. 3 lata). Jeśli chodzi o podanie przyczyn zwolnienia, to obowiązek ten występuje tylko w przypadku umowy na czas nieokreślony (i dotyczy tylko pracodawcy). Nie ma tego wymogu, gdy zatrudnieni jesteśmy na określony czas.
Jakie są sposoby wypowiedzenia umowy?
Warto wiedzieć, że umowa może zostać rozwiązana na kilka sposobów. “Za wypowiedzeniem” to jedna z możliwości, ale może też to się odbyć “bez wypowiedzenia”, “za porozumieniem stron” czy z “upływem czasu, na jaki została zawarta” (dotyczy umów na czas określony). Najkorzystniej jest zawrzeć porozumienie, czyli pracodawca i pracownik ustalają zasady zakończenia współpracy, określając termin, kiedy umowa wygaśnie. Zdecydowanie zaś najgorsza jest opcja “bez wypowiedzenia” i występuje w przypadkach, gdy pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia zasad obowiązujących w miejscu pracy.
Jak rozwiązać umowę?
Forma jest praktycznie dowolna. Możemy to zrobić w trakcie rozmowy z szefem, wręczyć wypowiedzenie na piśmie lub wysłać e-mail. Wielu sądzi, że istnieje możliwość, aby zrobić to ustnie. I tak, i nie, bo z jednej strony jest to wiążące, z drugiej może okazać się problematyczne, gdy wystąpi konflikt między stronami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić, wysyłając dokument pocztą, ale koniecznie z potwierdzeniem odbioru, by w razie niejasności, mieć dowód.
Kiedy nie można zwolnić pracownika?
Istnieją też sytuacje, w których pracodawca nie może wypowiedzieć pracy zatrudnionemu. Dzieje się tak na przykład, gdy pracownik jest w określonym wieku (tzw. przedemerytalnym). Dotyczy to też sytuacji, gdy przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Oczywiście ochrona odnosi się także do kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym.
Warto pamiętać te zapisy lub w przypadku potrzeby wrócić do artykułu, bo każdy może znaleźć się w tej trudnej sytuacji, gdy dostaje wypowiedzenie. To też pomocne dla osób pragnących zmienić pracę, chcących w sposób przyjacielski rozwiązać obowiązujący stosunek zatrudnienia. Poza tym warto zawsze trzymać rękę na pulsie i wiedzieć jak najwięcej o sprawach zawodowych. W tym celu zachęcamy też do zaznajomienia się z artykułem pt. “Elektroniczna ewidencja czasu pracy – jak działa?”.