Pytanie „jak drukować ulotki i plakaty” pojawia się często w kontekście rodzajów druku, jakie mamy do dyspozycji. Wybrać cyfrę czy offset? Zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się popularny druk cyfrowy, a kiedy lepiej sprawdza się druk offsetowy.

Zalety druku cyfrowego

Za najważniejszą zaletę druku cyfrowego uznaje się możliwość zrealizowania zlecenia od ręki. Cecha ta sprawia, że w wielu wypadkach klienci wybierają właśnie druk cyfrowy. Druk nie musi schnąć, więc zaraz po wydruku arkusze można poddawać dalszej obróbce. Zwiększa to istotnie szybkość wykonywanych prac. Plusem jest również naprawdę korzystna cena w przypadku zarówno małych, jak i średnich nakładów.

Druk cyfrowy może być nanoszony na podłoża różnego rodzaju. Możliwe jest również zastosowanie rozmaitych gramatur papieru.

W przypadku druku cyfrowego można również wprowadzać poprawki, co jednak nie wiąże się z generowaniem dodatkowych kosztów. Edycji można dokonać nawet w trakcie realizowania zlecenia, co jest niewątpliwym atutem. Zwiększa to także możliwość personalizacji zlecenia. Każdy wydruk może mieć indywidualny numer seryjny. Stosowanie list adresowych również nie stanowi najmniejszego problemu.

Zalety druku offsetowego

Druk offsetowy to lepsza w porównaniu z drukiem cyfrowym jakość wydruku. Plusem jest możliwość korzystania z kolorów dodatkowych, do których zalicza się między innymi złoto oraz srebro. Offset pozwala na zastosowanie większego formatu arkusza.

Warto podkreślić, że im większy zamówimy nakład, tym mniejszy koszt pojedynczej ulotki czy plakatu trzeba będzie ponieść. W efekcie druk offsetowy doskonale sprawdza się wówczas, gdy naszym celem jest naprawdę duży nakład ulotek.

Decydując się na offset, należy jednak pamiętać, że wprowadzenie nawet niewielkich poprawek może być kosztowne. Wszystko dlatego, że potrzebne są nowe formy drukarskie, które przygotowywane są za każdym razem, kiedy w projekcie wprowadzone zostają zmiany. Wymaga to czasu i niemałego nakładu pracy.

Cyfra czy offset?

Jaki rodzaj druku ostatecznie wybrać? Przede wszystkim należy zastanowić się nad nakładem. Jeśli zamierzamy zamówić setki bądź nawet tysiące ulotek, a jednocześnie jesteśmy w stanie trochę poczekać na realizację zamówienia, offset będzie zdecydowanie lepszy.

Przy niskich nakładach druk offsetowy może okazać się jednak zbyt kosztowny. W takim wypadku lepszy będzie druk cyfrowy, który nie wymaga tak dużych nakładów pracy.

Wybierając rodzaj druku, zawsze należy więc uwzględniać zarówno nakład, który chcemy zamówić, jak i czas, który mamy na realizację zamówienia. Są to najbardziej istotne czynniki, które powinny wpływać na ostateczną decyzję o technice druku. Specyfika zamówienia nigdy nie może być więc pomijana. Nie można zapominać jednak również o jakości wydruku. Offset daje pod tym względem zdecydowanie większe możliwości. Nie oznacza to jednak, że druk cyfrowy to niska jakość.

Artykuł powstał przy współpracy z drukarnią offsetową Gomeo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here