Egzamin do policji – krok po kroku

Chcesz zostać policjantem? Przed Tobą trudne wyzwanie, które sprawdzi zarówno Twoje możliwości fizyczne jak i psychiczne. To niezbędne egzaminy mające na celu „przesianie” kandydatów i w efekcie wybranie odpowiednich kandydatów do służby mundurowej. Dowiedz się jak wygląda egzamin na policjanta.

Czym zajmuje się policjant?

Praca policjanta to nie tylko ściganie przestępców. Cały proces śledztwa wymaga współpracy wielu komórek policji, których funkcjonowanie jest bezpośrednio uzależnione od siebie. Specyfika pracy w określonych działach policji, znacząco różni się od pozostałych. Finalnie jednak, praca każdej z nich prowadzi do zatrzymania osób odpowiedzialnych za dokonanie przestępstwa lub ich stałemu przeciwdziałaniu.

Struktury policji dzielą się na następujące komórki:

  • Służba Śledcza

Zajmują się przede wszystkim dochodzeniami i śledztwami. Jeżeli interesuje Ciebie praca detektywistyczna, to oni właśnie tym się zajmują.

  • Służba Kryminalna

Ich obowiązkiem jest ustalenie podejrzanych, ich miejsca pobytu i dokonanie aresztowania.

  • Służba Prewencyjna

Zabezpieczają wszelkie imprezy masowe, marsze i wiece. Odpowiedzialni są za zapewnienie nam bezpieczeństwa w miejscu imprezy lub na trasie marszu.

  • Służba Zaopatrzeniowa

Są odpowiedzialni są zapewnienie wszystkim komórkom policji odpowiedniego sprzętu i zapewnienie zaopatrzenia. Zarówno dla administracji, służby interwencyjnej czy drogowej.

Każda z komórek policji jest równie ważna, a działanie każdej z nich wpływa na jakość funkcjonowania całej organizacji.

Czas na wyzwanie, czyli egzaminy do policji

Przede wszystkim radzimy się dobrze przygotować, zarówno pod kątem fizycznym jak i wiedzy do egzaminów. W Internecie możecie wyszukać rozwiązane arkusze egzaminacyjne. Szczególnie polecamy stronę Odpowiedzi.com.pl, gdzie znajdziecie pytania i opracowane odpowiedzi do tegorocznych testów na policjanta.

  • Test Sprawności Fizycznej

Pierwszym punktem egzaminu jest test zdolności fizycznych. Egzamin składa się z 7 stacji na których musisz wykonać konkretne ćwiczenia. Na ukończeniu testu masz minutę i 41 sekund. Jest to maksymalny czas, który dopuszcza kandydata do zaliczenia.

Ćwiczenia na egzaminie:

– przewrót w przód i w tył

– bieg wahadłowy ( po kopercie )

– rzut piłką lekarską

– zgięcia tułowia w leżeniu, popularne „brzuszki”

– ćwiczenia na ławie gimnastycznej

– ćwiczenia z 28-kilogramowym manekinem

  • Test Wiedzy Ogólnej – TSO

Policyjny egzamin pisemny składa się z czterdziestu pytań zamkniętych. W każdym z pytań musisz wybrać tylko jedną odpowiedź. Pytania dotyczą między innymi – funkcjonowania organu Policji, administracji w państwie, władzy ustawodawczej, sądowniczej i wielu, wielu innych. Odpowiedzi na egzamin do policji są dostępne na stronie Odpowiedzi.com.pl.

  • Policyjny test psychologicznych

Psychologiczna weryfikacja kandydatów sprawdza czy zdolni są do podjęcia zawodu, który niejednokrotnie podda ich próbie i będzie wymagał ogromnej odporności na stres. W jego trakcie sprawdzane są również zdolności intelektualne i poznawcze. Po wypełnieniu arkuszy przeprowadzana jest rozmowa z policyjnym psychologiem, który weryfikuje nasze odpowiedzi.

  • Rozmowa kwalifikacyjna

To kulminacyjny etap rekrutacji. Po zaliczeniu poprzednich testów musisz być przygotowany na ostatni, najbardziej wymagający etap. Egzaminatorzy poddadzą Was ogromnemu naciskowi, który ma wpłynąć na wzrost poziomu stresu. Uczestniczy w nim zawodowy, doświadczony policjant i psycholog. Wcześniej ten etap był nazywany „wywiadem zorganizowanym”.

Przygotuj się do każdego z etapów rekrutacji, gdyż tylko kilku najlepiej przygotowani mogą zostań przyjęci w szeregi Policji. O końcowym przyjęciu decyduje liczba uzyskanych punktów z każdego etapu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here