Czym są błędy medyczne? Kancelaria w Warszawie pomoże Ci je udowodnić!

0
152

Procesy sądowe o błędy medyczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wynika to stąd, że wiele osób przestaje się bać walczyć o własne prawa. W wyniku błędu medycznego czeka ich ból, wiele miesięcy leczenia, a nawet trwałe kalectwo. Błędy medyczne mogą również prowadzić do śmierci pacjenta. Wtedy o należne odszkodowanie mają prawo ubiegać się jego bliscy.

Jakie mogą być przyczyny błędów medycznych?

Przepracowanie personelu medycznego, brak specjalistycznych narzędzi, niewiedza, ignorancja, czy pośpiech. Te wszystkie czynniki mogą powodować błędy medyczne. Kancelaria w Warszawie specjalizuje się w tego rodzaju sprawach. Jeżeli chcesz zawalczyć o sprawiedliwość, to pokażemy Ci, jak to zrobić.

Błąd medyczny – jaka jest jego definicja?

Nie ma normatywnej definicji tego pojęcia, co sprawia wiele problemów interpretacyjnych. Często możemy się spotkać w takimi określeniami, jak na przykład błąd w sztuce lekarskiej, czy błąd lekarski. To jednocześnie wskazuje na odpowiedzialność po stronie lekarza.

Jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Za błąd medyczny może odpowiadać każdy członek zespołu terapeutycznego. Przy jego definiowaniu najważniejsze jest działanie lub zaniechanie lekarza, pielęgniarki lub innego osoby z personelu medycznego. Musi być ono sprzeczne z aktualną wiedzą i praktyką medyczną.

Błąd medyczny możemy podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy:

  • błąd diagnostyczny;
  • terapeutyczny (spowodowany na przykład przed niewłaściwie prowadzone leczenie);
  • techniczny (na przykład źle wykonana procedura);
  • dotyczący funkcjonowania placówki medycznej.

Błąd medyczny diagnostyczny – na czym może polegać?

Błąd medyczny diagnostyczny odnosi się do wszystkich niewłaściwych decyzji, jakie są podejmowane przez osobę, która leczy danego pacjenta. Może się to odnosić do etapu diagnozowania choroby oraz do wyboru metody leczenia. Do błędu diagnostycznego może dojść na przykład wtedy, gdy lekarz zdiagnozuje pacjenta bez jego osobistego zbadania, nie przeprowadzi z nim wywiadu lub nie wykona podstawowych badań laboratoryjnych.

Błąd medyczny terapeutyczny – kiedy mamy z nim do czynienia?

Może do niego dojść wtedy, gdy czynności lecznicze podejmowane w związku z diagnozą będą nieprawidłowe. Ten rodzaj błędu medycznego może się odnosić do doszło do nieprawidłowej diagnozy lub rozpoznanie było poprawne, ale metoda leczenia już nie.

Błąd medyczny techniczny i dotyczący działania placówki

Błąd techniczny to niewłaściwe wykonanie zabiegu lub badania. Może on również dotyczyć pominięcia niektórych czynności w czasie badania. Ostatni z błędów odnosi się do regulaminów, wewnętrznych zasad panujących w danej placówce i do niezastosowania się do nich.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje leczenie przebiegała nieprawidłowo i że mogło dojść do błędu medycznego, to kancelaria w Warszawie, chętnie udzieli Ci wsparcia. Pomagamy na każdym etapie postępowania. Samodzielnie udowodnienie błędu medycznego jest bardzo trudne, więc warto poprosić o pomoc doświadczonego adwokata.

Więcej informacji: https://www.adwokatkrzysztofdadura.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here