Czy wymiana walut w kantorach internetowych jest bezpieczna?

0
2667

Bez względu na to czy wymieniasz dużą ilość gotówki, czy małe kwoty, chciałbyś mieć pewność, że instytucja, której powierzasz swoje pieniądze, działa na uczciwych zasadach. Podpowiemy ci, jak zweryfikować czy wybrałeś rzetelny i wiarygodny kantor internetowy.

Widzisz aktualny kurs dolara, euro czy franka – waluty online . Dochodzisz do wniosku, że jest atrakcyjniejszy niż w kantorze stacjonarnym. Podejmujesz spontaniczną decyzję o wymianie gotówki.  Zanim jednak przelejesz pieniądze, wykonaj kilka kroków.  Zadbaj, aby twoje pieniądze były bezpieczne!

Sprawdź dane kontaktowe

Każdy kantor internetowy powinien posiadać przejrzystą stronę internetową, na której znajdzie się zakładka z opisem działalności firmy oraz danymi kontaktowymi: numerem NIP, KRS, REGON, adresem oraz numerami telefonu. Bądź ostrożny i nie lekceważ sygnałów alarmowych, takich jak brak adresu mailowego czy danych teleadresowych. Rzetelny kantor nie ma nic do ukrycia.

Z drugiej strony nie warto popadać w paranoję, jeżeli kantor jest prowadzony w formie spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej – warto jednak sprawdzić szczegóły działalności. Informacje na temat spółek znajdziemy w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym), zaś działalności jednoosobowych w rejestrze CEIDG. Tam też znajdują się zapisy odnośnie do okresu działania na rynku. Widząc, że internetowy kantor wymiany walut działa od wielu lat, możemy z większym spokojem powierzyć mu swoje pieniądze.

Sprawdź Rejestr Działalności Kantorowej

Działalność kantorowa to działalność regulowana w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) i wymaga wpisu do rejestru. Rejestr jest jawny i dostępny pod adresem www.kantor.nbp.pl/.  I w tym miejscu pojawia się problem – kantory internetowe, w przeciwieństwie do kantorów stacjonarnych, nie podlegają nadzorowi  Prezesa Narodowego Banku Polskiego, który jednocześnie jest podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie rejestru. Oczywiście, kantory prowadzące jednocześnie działalność stacjonarną i online figurują na liście, niemniej pozostałe e-kantory nie znajdują się w rejestrze. Właśnie z tego powodu wymiana walut w internecie może wciąż budzić pewne obawy.

Sprawdź nadzór Komisji Nadzoru Finansowego

Kantor online, jako firma prowadząca usługi płatnicze, jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (http://www.knf.gov.pl/szukaj_podmioty.jsp). Jeżeli na stronie znajdują się dane wybranego kantoru, możemy powierzyć mu nasze pieniądze.

Sprawdź współpracę z bankami

Niektóre kantory online posiadają rachunki w kilku, a nawet kilkunastu bankach. Pamiętaj, że im więcej banków obsługuje kantor, tym większa pewność, że twoje pieniądze są bezpieczne.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo twoich pieniędzy zależy wyłącznie od ciebie. Bądź ostrożny i pamiętaj, aby zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości. Odzyskanie pieniędzy w wielu przypadkach jest bardzo trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here