Wybierając domenę dla strony internetowej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Nie bez znaczenia pozostają praktycznie wszystkie elementy ciągu identyfikacyjnego, włącznie z nazwą witryny. Jej wybór ogranicza się często do sprawdzenia dostępności, a następnie wykupienia oraz dokonania rejestracji. Kluczową rolę odgrywa również rozszerzenie, czyli końcowy element adresu. Jego forma może być różna, ale zawsze powinna być optymalnie dostosowana do specyfiki strony internetowej oraz rodzaju prowadzonej za jej pośrednictwem działalności.
Domeny narodowe
W Polsce najczęściej wybierane są domeny narodowe z uniwersalnym rozszerzeniem .pl. Obecnie liczba aktywnych witryn z taką końcówką adresu sięga nawet kilku milionów, co czyni ją zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem dla większości polskich stron internetowych. Rozszerzenie .pl sprawdza się w przypadku praktycznie każdej działalności oraz niezależnie od branży – zarówno w sklepach internetowych, jak i firmach usługowych czy na blogach tematycznych. Istnieją również domeny narodowe innych krajów, zwykle wybierane w przypadku stron ukierunkowanych na odbiorców z konkretnych rynków światowych. Takie rozwiązane stosowane jest także ze względu na możliwość oryginalnego połączenia nazwy strony z rozszerzeniem. Wiele popularnych serwisów korzysta z nietypowych zestawień, wykorzystujących np. końcówki .be czy .io. Ich zastosowanie może, ale nie musi kojarzyć się z konkretnym krajem.
miejsce na photo1
Domeny regionalne
Domeny regionalne stanowią obecnie niewielki procent wszystkich nazw stron internetowych z rozszerzeniem .pl. Ich popularność nie jest szczególnie wysoka, jednak zastosowanie odpowiednio rozbudowanej końcówki może w wielu przypadkach okazać się bardzo przydatne. Tanie domeny w rodzaju .waw.pl czy .poznan.pl są dobrym rozwiązaniem dla działalności prowadzonych w sposób lokalny – dla konkretnych miast, województw czy okolic. Do zalet rozszerzeń regionalnych należy niewysoka cena ich odnawiania, a także możliwość zasugerowania odbiorcom określonego zakresu prowadzenia usług czy sprzedaży. Hosting domen różnego typu oferuje firma Host1, a na stronie https://www.host1.eu/domeny.html sprawdzić można jej aktualny cennik.
Nowe domeny
Rozwiązaniem przydatnym dla wielu stron internetowych mogą być tzw. nowe domeny, w których występują nietypowe rozszerzenia – np. .marketing., .vip., czy .tech. Ich zastosowanie pozwala na bezpośrednie dopasowanie adresu witryny do rodzaju prowadzonej działalności, a także tematyki serwisu. W Polsce takie rozszerzenia nie cieszą się póki co dużą popularnością, ponieważ liczba aktywnych nowych nazw wynosi w przypadku rodzimych stron zaledwie kilkadziesiąt tysięcy. Nie bez znaczenia pozostaje stosunkowo kosztowna rejestracja domen tego typu, nierzadko nawet kilka razy droższa od domen narodowych.
miejsce na photo2
Domeny IDN
Domeny IDN charakteryzują się możliwością wykorzystania narodowych znaków diakrytycznych, w tym również polskich. Nie cieszą się one dużym powodzeniem, głównie ze względu na nawyki internautów. Użytkownicy korzystający z wyszukiwarki lub wpisujący konkretne adresy w przeglądarce rzadko korzystają z polskich znaków, przez co połączenie ze stroną o nietypowej nazwie mogłoby być trudne. Istnieje też ryzyko przekierowania na inną witrynę, posiadającą podobny adres. Takie same błędy mogą występować w przypadku poczty elektronicznej. Wybierając domenę IDN, warto więc równocześnie zarejestrować taką samą domenę pozbawioną polskich znaków.
Wybór optymalnego rozszerzenia domeny
Domena o krótkiej nazwie i trafnie dobranym rozszerzeniu korzystnie wpływa na status strony internetowej. Sprzyja pozyskiwaniu nowych klientów, którzy poszukują konkretnych usług i produktów. Domeny www są też ważnym elementem procesu budowania prestiżu marki, dlatego warto umiejętnie je dobierać. Istnieje niestety ryzyko, że pożądany adres jest już zajęty. W takim przypadku pomocnym rozwiązaniem może się okazać wyszukiwarka wolnych domen, za pomocą której da się zweryfikować aktualnie dostępne nazwy oraz dopasowane do nich rozszerzenia.