Ceny mieszkań w Warszawie

Rozważasz zakup nieruchomości w stolicy? Sprawdź ile obecnie kosztują mieszkania w Warszawie.

Warszawa to miasto, które niemalże od zawsze kojarzone jest z ogromnymi perspektywami, rozwojem oraz oczywiście możliwością zarobienia stosunkowo dużych pieniędzy. Nic zatem dziwnego, że rokrocznie zwiększa się ilość mieszkańców stolicy. Naturalnie wspomniany wzrost wywiera ogromny wpływ na warszawski rynek nieruchomości. A jak obecnie kształtują się ceny mieszkań w stolicy kraju?

Wzrost cen nieruchomości

W ubiegłym miesiącu (lipiec 2018 r.) po raz kolejny doświadczyliśmy podwyżek cen mieszkań w Warszawie. Pomyślna hossa utrzymuje się już od 5 lat i nic nie wskazuje na to, aby rynek miał się załamać. Co więcej, wspomniana podwyżka cen idzie w parze z popytem. Ile w takim razie kosztuje obecnie mieszkanie w Warszawie? W lipcu metr kwadratowy wart był średnio aż 8880 zł, a więc o 0,53% więcej, niż w czerwcu. Oczywiście opisywany wzrost cen o wiele wyraźniej prezentuje się w skali półrocza. Idąc tym tropem należy zauważyć, iż w styczniu za metr kwadratowy płaciliśmy 400 zł mniej, co oznacza 5% podwyżkę.

Ilość dostępnych gruntów

Duże zapotrzebowanie na warszawskie nieruchomości rodzi problem wciąż zmniejszającej się ilości wolnych gruntów. Efektem opisywanego popytu jest rozwój dzielnic zlokalizowanych na obrzeżach miasta, które – w porównaniu do cen nieruchomości w Śródmieściu – są aż o 50% niższe. A ile – konkretnie – kosztuje mieszkanie znajdujące się w sporej odległości od centrum miasta? Średnia cena nieruchomości w Wesołej kształtuje się na poziomie 5503 zł, natomiast w Wawerze wynosi ona 5604 zł za metr kwadratowy.

Czas sprzedaży nieruchomości

Zmiany na warszawskim rynku nieruchomości dotyczą nie tylko ceny mieszkań, ale również czasu sprzedaży lokali. Jak się okazuje, jeszcze 10 lat temu nabywcy o wiele szybciej decydowali się na zakup nieruchomości. Obecnie zdecydowana większość osób poświęca sporą ilość czasu na analizę rynku i porównanie dostępnych ofert, co w naturalny sposób wydłuża czas podjęcia decyzji o zakupie. Rozsądniej podchodzimy również do kwestii kredytu, gdyż – zgodnie z danymi statystycznymi NBP – rokrocznie zmniejszeniu ulega zadłużenie z tytułu hipotek. Wzrasta natomiast poziom wkładu własnego, który aktualnie wynosi średnio 20%. Dokładny czas sprzedaży nieruchomości został szerzej opisany w artykule https://sonarhome.pl/raporty/raport-ceny-mieszkan-w-warszawie-lipiec-2018.

Rynek nieruchomości w Polsce vs. za granicą

Choć ceny nieruchomości w Warszawie należą do najdroższych w całej Polsce, to jednak w skali Europy są one – jak na ironię – najtańsze. Na uwagę zasługuje również fakt wieloletniej stabilności sytuacji na rynku nieruchomości. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Eurostat, w III kwartale 2017 roku wartość lokali była o 3,7% niż w roku poprzednim, z kolei na Islandii ceny wzrosły aż o 22%! Ogromne różnice w cenie mieszkań widać po zestawieniu wartości metra kwadratowego w Warszawie oraz w Londynie. W stolicy wynosi on 1700 euro, natomiast w Wielkiej Brytanii 18000 euro.

Jak widać aktualna sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości jest nad wyraz korzystna i nic nie wskazuje na to, aby dobra passa miała się ku końcowi. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać, ile w danej chwili warta jest posiadana przez nas nieruchomość. W oszacowaniu wspomnianej wartości mieszkania z pewnością pomocna będzie darmowa wyceniarka dostępna na stronie https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania.

Źródlo: https://sonarhome.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here