3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, planując wymarzony dom i ogród

Budowa domu i zagospodarowanie terenu dookoła to nie lada wyzwanie. Można wszystko zlecić firmom zewnętrznym, można też częściowo zająć się niektórymi rzeczami we własnym zakresie.

Jeśli zależy Ci na czasie, warto wybrać gotowy projekt domu. Wiele ciekawych gotowych projektów znajdziesz na Extradom.pl. Jeśli nie wiesz do końca czego chcesz i na co zwrócić uwagę przy wyborze gotowego projektu zajrzyj na: https://dom.wp.pl/jak-wybrac-gotowy-projekt-domu-porady-eksperta-6410971629070465a gdzie przeczytasz ciekawe porady od eksperta.

Jedną z rzeczy, którą warto zrobić samemu, jest aranżacja i zagospodarowanie terenu dookoła domu. Na co zwrócić uwagę?

  • Garaż i pomieszczenie gospodarcze.
  • Dzieci i zwierzęta.
  • Roślinność.

Garaż i pomieszczenie gospodarcze.

Budując dom i planując teren dookoła niego, warto pomyśleć o garażu i pomieszczeniu gospodarczym. Bardzo często budowane są w jednym budynku razem z domem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Przyjeżdżasz z pracy, wjeżdżasz do garażu i idziesz prosto do domu. Jeśli zapomnisz czegoś z auta, nie musisz daleko chodzić. Wystarczy wejść z domu przez drzwi garażowe.

Dobrze jest jednak wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania. W większości przypadków połączenie garażu z domem może łączyć się z zaproszeniem różnych szkodników do domu. Mowa tu głównie o myszach, które lubią szukać na zimę ciepłego domu. Garaż jest idealnym miejscem, gdzie mogą się schronić, a jeśli połączony jest z domem, stanowi istny mysi raj.

Podobnie jest z pomieszczeniem gospodarczym. To miejsce przetrzymywania wielu sprzętów, chemii i innych rzeczy potrzebnych do dbania o ogród. Na pewno wsadzisz tam kosiarkę, piłę, nawozy, trawę do posiania. Może będzie to też dobre miejsce na rozpałkę do grilla. Pomyśl o tym, czy chcesz mieć to wszystko w domu, po którym prawdopodobnie kiedyś, albo już, biegają Twoje dzieci.

Często w ogrodach stoją oddzielne drewniane domki, w których przechowywane są wszystkie elementy związane z dbałością o ogród i teren. To bardzo dobre rozwiązanie. Wybierając drewniany domek, zwróć uwagę na jego szczelność, wielkość, wysokość i jakość wykonania. Dobrym wyborem będzie domek izolowany i ocieplany.

Dzieci i zwierzęta.

Jeśli nie masz ani zwierząt, ani dzieci to nie musisz się o nic martwić. Jeśli jednak planujesz mieć pupila lub dziecko, zastanów się zawczasu, w jaki sposób chcesz urządzić swój ogród. Pamiętaj, że niektóre rasy psów bardzo lubią kopać doły, inne lubią biegać jak szalone i wyrywają trawę pazurami.

Jeśli chodzi o dzieci, to ich zainteresowanie ogrodem jest różne w stosunku do wieku. Maluchy będą bardzo wszędobylskie i wszystko będą chciały zwiedzać i poznawać. Niesie to wiele zagrożeń. Warto, żebyś przygotował maluchowi jego własną przestrzeń. To nie koniecznie musi być plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. W tym wieku dzieci bawią się wszystkim, a zwłaszcza narzędziami. Dostęp do wody i naczyń kuchennych tzw. kuchni błotnej jest idealnym pomysłem.

W późniejszym wieku dobrze sprawdzi się naturalny plac zabaw. Kłody, opony, drzewa i inne dobrodziejstwa wspomagające rozwój dziecka. Nastolatki potrzebują po prostu miejsca dla siebie, w którym będą mogły przeżywać swoje emocje w samotności.

Roślinność.

Przy pupilach dobrze sprawdza się trawa o podniesionej wytrzymałości. Jest wiele gatunków takich mieszanek, które ukorzeniają się głęboko i szybko same regenerują ubytki. Jeśli nie chcesz, żeby Twój pupil biegał po całym terenie, musisz rozejrzeć się za dodatkowym ogrodzeniem. To może być metalowy kojec dla psa, a może być większy teren wydzielony ładnym płotem.

Niezależnie od wieku, niezależnie czy to mały człowiek, czy pies, pamiętaj, że jest wiele roślin, które są trujące. Wiele popularnych krzewów i kwiatów jest trujących, albo dla ludzi, albo dla zwierząt. Jeśli nie chcesz non stop siedzieć i pilnować dziecka czy psa, dobieraj roślinność w odpowiedni sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here