Samodzielna wycena mieszkania

Wycena mieszkania jest w wielu sytuacjach potrzebna, a często wręcz niezbędna. Można jej dokonać także samodzielnie.

Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości
Wycena nieruchomości to zadanie niełatwe. Na szczęście nie trzeba jej dokonywać często. Jest kilka takich sytuacji, w których jest ona bardzo potrzebna. Kiedy? Na przykład gdy dochodzi do sprzedaży mieszkania czy domu. Nie znając rynku nieruchomości można albo w ofercie wskazać istotnie zawyżoną cenę i tym sposobem zniechęcić potencjalnych kupców albo wręcz odwrotnie – za nieruchomość podyktować sobie za mało co będzie skutkowało stratą finansową jaką poniesie sprzedający. Po co jeszcze dokonuje się wyceny nieruchomości? Po to, aby ustalić wysokość opłat czynszu za użytkowanie wieczyste lub naliczyć w prawidłowy sposób podatek od nieruchomości. Jeśli dochodzi o wywłaszczenia nieruchomości, wycena pomoże w ustaleniu wysokości należnego w tej sytuacji odszkodowania. Wycena jest także niezbędnym elementem procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny. To od kwoty wskazanej w wycenie zależeć będzie czy dostaniemy kredyt, na jakich warunkach. W skrócie można powiedzieć, że  wyceny potrzebować będziemy wszędzie tam, gdzie w grę wchodzić będą zobowiązania finansowe w związku z domem.

Zobacz: Jak oszacować wartość mieszkania?

Czy konieczny jest profesjonalista
Wycena nieruchomości jest kosztowna. Dlatego też można przemyśleć czy chcemy płacić specjaliście czy też podejmujemy się wyceny sami. Czasem jest tak, że rzeczoznawca zostanie nam niejako narzucony. Na przykład banki mają zazwyczaj swoich specjalistów, którzy będą z ramienia instytucji i na jej polecenie dokonywać stosownej wyceny na potrzeby kredytu. Natomiast wszędzie tam, gdzie nie ma prawnego wymogu dostarczenia opinii rzeczoznawcy warto zastanowić się, czy nie jesteśmy w stanie przeprowadzić szacunków samodzielnie i zaoszczędzić na kosztach wyceny. Należy jednak pamiętać, że nasza własna wycena nie będzie mieć mocy prawnej.

Jak dokonać samodzielnej wyceny
Można też wejść na stronę https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania, gdzie znajduje się specjalny formularz, którego wypełnienie sprawi że otrzymamy darmową wycenę nieruchomości online. Potrzebne będą dane takie jak: położenie mieszkania czy domu, metraż, piętro, rok budowy, inne kwestie –  istnienie miejsca postojowego, windy. balkonu, tarasu, komórki lokatorskiej i piwnicy. Przystępując do wyceny w pominięciem tego rodzaju formularzy należy natomiast wziąć pod uwagę parę okoliczności. Przede wszystkim – położenie mieszkania czy domu.

Przeczytaj: Samodzielna wycena mieszkania krok po kroku

Dla wartości nieruchomości ma znaczenie to czy jest ona w atrakcyjnej lokalizacji, jak daleko leży od centrum miasta, jaka infrastruktura ją otacza. Drugą sprawą jest cena, za jaką nieruchomość kupiono czy też koszt jej wniesienia. Dla wyceny nieruchomości warto znać też ogólną sytuację na rynku – jeśli w danej okolicy „ceny mieszkań idą w górę” nie pozostanie to bez wpływu na wartość naszego lokalu. Na wartość oszacowaną w wycenie bardzo duży wpływ będzie mieć stan nieruchomości. Jeśli jest ona świeżo po remoncie, włożony w nią został spory wkład – wartość wzrośnie. Jeśli z kolei dom czy mieszkanie wymaga napraw, renowacji lub ma wady techniczne, które należy usunąć, albo co gorsza – które są nieusuwalne i ograniczają funkcjonalność nieruchomości sprawi to, że wartość wskazana w wycenie będzie mniejsza. Czynników, o których trzeba pomyśleć jest naprawdę sporo. Dlatego warto się zastanowić, czy aby na pewno nie wolimy skorzystać z pomocy profesjonalisty – w bardziej skomplikowanych sytuacjach może być to dobry pomysł.

Wycena nieruchomości poprzedza wszystkie ważne decyzje dotyczące nieruchomości. Pozwala ustalić ile naprawdę warty jest dom czy mieszkanie, a więc też ile możemy za niego uzyskać, na ile nieruchomość jest naszym zabezpieczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here