Projektor czy telewizor?

Kinowe doznania i nieosiągalna dla telewizorów jakość obrazu – to główne cechy projektorów, które możemy kupić do domu. Czy jednak taki projektor sprawdzi się we wszystkich przypadkach?

Dla kogo projektor zamiast telewizora?

Projektor jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają wystarczająco duży salon lub inne pomieszczenie w domu, by zorganizować w nim prawdziwe kino. Trzeba pamiętać, że projektor, mimo iż nie wymaga miejsca tak dużego, jak przekątna ekranu, musi być odpowiednio oddalony od ściany, na której wyświetlany będzie obraz. Jednak plusem projektora jest fakt, że obraz, jaki za jego pośrednictwem otrzymujemy, jest bliski naturalnej wielkości postaci. Generalnie projektory możemy podzielić na krótkoogniskowe, te dedykowane dla kina domowego, czyli Full HD i 4K, projektory prezentacyjne i edukacyjne oraz projektory LED. Dla stworzenie efektu sali kinowej we własnym salonie zupełnie wystarczy projektor Full HD, dla bardziej wymagających przeznaczony będzie projektor 4K, natomiast biznes z uwagi na ekonomię użycia, minimum konserwacji oraz niewielkie zużycie prądu wybiera zwykle projektor LED.

Jakie zalety mają projektory?

Gdybyśmy spróbowali sobie wyobrazić maksymalne możliwości telewizora i projektora w podobnych cenach, łatwo stwierdzilibyśmy, że wielkość obrazu, jaką zapewnia projektor Full HD, może być kilka razy większa niż ta, którą zapewnia telewizor w tej samej cenie. Projektory wysokiej jakości są wyposażone w funkcję pamięci obiektywu, która zapisuje ustawienia projektora o położeniu obrazu, ostrości i zoomie. Te droższe projektory nie mają też problemu z działaniem nawet w świetle dziennym. Co więcej, producenci projektorów poradzili sobie z problemem żywotności lampy i obecnie wysokiej jakości urządzenia możemy kupić z gwarancją na 5 lat lub nawet 20 000 godzin. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na zakup projektora klasy premium, czy jednego z tańszych, zawsze ogromną jego zaletą będzie możliwość regulacji wielkości obrazu, czego nigdy nie uzyskamy w przypadku klasycznego telewizora. 

Wady projektorów

Zwykle, jeśli zdecydujemy się na zakup projektora, musimy liczyć się z tym, że będzie trzeba wygospodarować dla niego przestrzeń, bo na linii projektor-ściana nie mogą znajdować się żadne meble, które mogłyby zakłócić wiązkę światła emitowaną przez urządzenie. Jednak i tu jest rozwiązanie w postaci projektorów short throw, czyli krótkodystansowych, które już z odległości kilku centymetrów mogą przykryć obrazem znaczne przestrzenie. Wadą posiadania projektora jest na pewno konieczność zainwestowania dodatkowo w system audio, bo te najpopularniejsze projektory niestety nie mają najmocniejszych głośników i może się okazać, że doskonała jakość obrazu nijak nie współgra z jakością dźwięku. Kolejnym minusem w przypadku tego typu urządzeń jest konieczność posiadania białej, dobrze wygładzonej ściany lub specjalnego ekranu, w innym przypadku obraz będzie mocno “przekłamany”. Są to jednak drobne niedogodności, które nie mają znaczenia dla osób, które chcą zyskać możliwość oglądania filmów w doskonałej jakości.

Komu projektor się przyda? 

Osoby, które traktują telewizor jako swojego kompana podczas wykonywania codziennych domowych czynności, mogą nie być zadowolone z projektora. Jest to bowiem sprzęt dla kinomanów, oferuje doskonałą jakość obrazu, ale nie może być traktowany jako urządzenie, który zastąpi telewizor w codziennych sytuacjach. Jednak znawcy są przekonani, że nie ma porównania, jeśli chodzi o doznania między nawet najwyższej jakości telewizorem, a projektorem. Ponadto projektor ma tę zaletę, że seanse filmowe można organizować nie tylko w salonie, ale i pokoju dziecinnym czy sypialni, a nawet na wyjeździe – taka opcja w przypadku telewizora oczywiście nie istnieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here