BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. W jego bazie znajdują się dane związane ze zobowiązaniami kredytowymi. Z tych informacji korzystają wszelkie instytucje kredytowe. Osoby prywatne mogą zamówić raport na temat własnej historii kredytowej, co jest przydatne np. przed złożeniem wniosku o kredyt.

Co to jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi oraz udostępnia informacje dotyczące wszystkich zobowiązań kredytowych zarówno banków, SKOK-ów, jak i firm pożyczkowych. W bazie BIK przechowywane są dane o kredytach i pożyczkach spłacanych w terminie (dane pozytywne) oraz o opóźnieniach w ich regulowaniu (dane negatywne). Mogą je przeglądać upoważnione instytucje, m.in. banki, firmy pożyczkowe. Każda osoba prywatna ma prawo sprawdzić własną historię kredytową. Jest to pomocne przy staraniu się o kredyt lub szybkie pożyczki. Wpisy na temat przyszłego klienta są ważne dla pożyczkodawców, ponieważ dzięki nim mogą dowiedzieć się,  jakie ryzyko wiąże się z udzieleniem wsparcia finansowego dla konkretnej osoby. W raporcie historii kredytowej przygotowywanym przez BIK znajdują się trzy typy informacji:

  • o spłaconych do tej pory kredytach – dane te trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej, jeśli kredytobiorca wyraził zgodę na ich przetwarzanie we wniosku kredytowym lub też, jeśli miał dłuższe niż 60 dni zaległości w ich regulowaniu; informacje o opóźnieniach w spłacie pożyczki lub kredytu figurują w bazie nawet do 5 lat po oddaniu całej pożyczonej kwoty;
  • o obecnie spłacanych zobowiązaniach, a więc otwartych rachunkach kredytowych; obejmują one takie dane, jak: pierwotna wysokość kredytu, suma długu pozostałego do uregulowania (aktualizowana co miesiąc lub częściej), a także terminowość oddawania kolejnych rat pożyczki;
  • zapytania o kredytobiorców, które składają banki – dzięki nim kredytodawcy otrzymują informacje o tym, czy ich przyszli klienci składali w ostatnim czasie wnioski kredytowe w innych instytucjach finansowych.

Taki raport można zamówić przez internet na stronie BIK bądź używając systemu bankowości internetowej w niektórych bankach. Biuro Informacji Kredytowej wydaje oceny punktowe na podstawie zbieranych danych. Mogą ją obniżyć – a tym samym wpłynąć na historię kredytową – wszelkie opóźnienia w spłacie rat, duża ilość kredytów, wykorzystanie limitu kredytowego, przekroczenie limitu, duża ilość wniosków kredytowych składanych w ostatnim czasie, a także krótki czas od złożenia ostatniego wniosku o dodatkowe pieniądze. Aby pozytywnie wpłynąć na swoją historię kredytową, należy terminowo spłacać raty. Banki są szczególnie wyczulone na duże opóźnienia.

Zasady udzielania pożyczek bez BIK

W przypadku odmownej decyzji ze strony banku, warto poszukać innego źródła pożyczki takiego jak instytucja parabankowa. Z jej usług mogą skorzystać osoby, które mają zdolność kredytową, ale niekoniecznie pozytywną ocenę w BIK. W przeciwieństwie do banków firmy pożyczkowe zwracają mniejszą uwagę na przeszłość kredytową klienta i wymagają mniejszej ilości dokumentów. Procedura składania wniosku o dodatkowe pieniądze jest prosta i w całości odbywa się przez internet. Wystarczy mieć pełną zdolność do czynności prawnych, aktualny numer telefonu komórkowego, adres e-mail i osobisty rachunek bankowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here