Małe, tanie w budowie domy - co wziąć pod uwagę wybierając niedrogi projekt domu?

Mieszkańcom bloków, szczególnie w dużych miastach, przychodzą do głowy różne myśli, bardzo często związane z wyprowadzką do domku jednorodzinnego. Marzą o tym, jak mają dość hałasów, korków i smrodu spalin, a później wracają do codziennych obowiązków, myśląc, że nigdy nie uda się zrealizować ambitnych planów ucieczki z metropolii. Czy rzeczywiście?

Zwykły miejski dzień

Ciemne chmury zbierają się na niebie, zanosi się na deszcz. Wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, a zamiast spokoju, otaczają nas dźwięki, które mogą wyprowadzić z równowagi. Ktoś na nas trąbi, gdzieś tam ktoś się kłóci, samochód zatrzymuje się z piskiem opon… Mamy dość, ale jak wchodzimy do domu, na chwilę się uspokajamy. Ale tylko na chwilę, bo zaraz otwieramy balkon i znów kakofonia dźwięków nie daje nam spokoju.

Siadamy przed komputerem i sprawdzamy internet, czytamy artykuły o wyprowadzce za miasto, ale też takie: Dlaczego budowa domu jednorodzinnego tak dużo kosztuje? I to tylko pogarsza nasz humor, bo wiemy, że ciężko spełnić marzenia i wyprowadzić się z miasta. A jak już mamy zamknąć komputer, natrafiamy na informację o małych i tanich w budowie domach. Zaciekawieni, zaczynamy czytać.

Wszystko zaczyna się od projektu

Jak powyżej, oszczędzać już można, wybierając projekt domu. Zatrudnienie architekta, który dla nas go wykona, to nie jest dobry pomysł, znacznie lepiej korzystać z firm, które mają katalogi z gotowymi projektami. Wybór jest bardzo duży, a takie projekty domów tanich w budowie dostępne są w różnych wariantach. Mogą być więc to domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrowe czy energooszczędne. Warto jednak tu wiedzieć, że najtańsze w budowie są nieskomplikowane domy z poddaszem oraz parterowe.

Szybki czas prowadzenia budowy

Jeśli już zaczęliśmy budować, nie powinniśmy się z tym zbytnio ociągać, bo im dłuższe prace, tym budowa wychodzi drożej. Przestoje w budowie to niestety dodatkowe koszty, których przecież można uniknąć. A w wersji skrajnej jak prace stoją kilka lat, dochodzą też inne opłaty, na przykład odnowienia pozwolenia na budowę.

Spróbujmy budować samodzielnie

Oczywiście nie uda się wszystkiego, ale z pewnymi pracami można poradzić sobie samemu. Tak zwane budowanie metodą gospodarczą zawsze wychodzi taniej niż, gdy zlecamy to jednej firmie. Można też zrobić tak, że faktycznie zatrudniamy różne firmy, dzięki czemu wybierzemy taką, która będzie miała korzystniejszą cenę. Pamiętajmy jednak, żeby nie wybierać zawsze najtańszych, bo może tu kuleć jakość.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze projektu domu:

  • Dach – jego konstrukcja nie może być skomplikowana, najtańsze wydają się dachy dwuspadowe;
  • Układ funkcjonalny – odpowiedni układ pomieszczeń i zwarta bryła budynku pozwolą na obniżenie kosztów;
  • Ogrzewanie – warto tutaj pomyśleć o zintegrowanych systemach grzewczych;
  • Ściany – taniej wychodzą ściany dwuwarstwowe, niż drogie jedno lub trójwarstwowe.

Te kilka wskazówek pozwolą nam inaczej patrzeć na budowę domu, na to, że nie zawsze jest to takie drogie. Oczywiście, koszty zawsze będą, ale jak widać, można je trochę zmniejszyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here