Jak nie zmarnować czasu i potencjału - czyli dlaczego warto pomyśleć o coachingu kariery

Istnieje spora różnica pomiędzy wiekiem, w którym podejmujemy decyzje o naszej przyszłości a wiekiem, w którym zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę chcemy robić w przyszłości. Często słyszymy, że człowiek uczy się na błędach – jednak to wymaga czasu. Nie można odmówić tej motecie skuteczności, niemniej w dobie dynamicznego, wciąż zmieniającego się rynku, nie zawsze możemy sobie pozwolić na eksperymentowanie.

Wybór zawodu

Pierwsze kroki w stronę wyboru zawodu stawiamy w szkole średniej. Oczekuje się od nas obrania profilu, w ramach którego rozwijamy widzę, aby następnie przystąpić do matury, ta zaś pomoże nam dostać się na studia i zdobyć zawód. Niewiele osób ma w tym wieku jasną wizję przyszłości, pomysł na siebie. Wiek ten charakteryzuje się zmianami, osobowość tak młodej osoby wciąż się kształtuje, a zatem podejmowanie decyzji, które będą rzutowały na dalekiej przyszłości – to wyzwanie. Istnieją zawody, na które zapotrzebowanie było, jest i będzie – zwykle są najbardziej oblegane. Z drugiej strony powstają kierunki studiów, o których nikt nie słyszał jeszcze kilka lat temu. Ukazuje nam to zarówno możliwości, jakie oferują nam uczelnie, ale niejednokrotnie fakt ten stawia nas w kłopotliwej sytuacji.

Jak przefiltrować wszystkie oferty i wybrać spośród nich najlepszą? Należy zaznaczyć, iż jednocześnie trzeba przygotowywać się do egzaminów maturalnych, uczęszczać na dodatkowe zajęcia, rozwijać pasje, w biegu zjeść, a wypadałoby się jeszcze wyspać, najlepiej 8 godzin.  Jak w takim całym szumie informacyjnym nie zatracić:

  • swojego potencjału,
  • swoich zainteresowań,
  • mocnych stron?

Jak nie podążać za tłumem, płynąć z nurtem i nie stracić swojego cennego czasu? Czasu, który jest aktualnie towarem deficytowym.

coaching kariery

To fakt, że szkoły starają się nas wspierać w tych wyborach, organizują lekcje, na których realizowane są elementy doradztwa zawodowego. Niestety zwykle są to tylko elementy. Stosowane narzędzia nie zawsze są adekwatne, a wyniki – jasne. Niewystarczająco mówi się o związku między szkołą, zdobywaniem wiedzy a życiem zawodowym. Co więcej, brak w tym indywidualnego podejścia. Niemożliwym jest doradzenie każdemu uczniowi z osobna, kiedy klasy liczą ponad 20 osób.

Czym jest coaching kariery?

Coaching kariery pozwala skupić się na jednostce, poszerzyć horyzonty i odnaleźć „pomysł na siebie”. Działania doradcze koncentrują się na dopasowaniu sposobu myślenia oraz działania do wymagań, które stawia przed nami rynek. Zrozumienie mechanizmów, zgodnie z którymi działamy, pomoże nam zarówno pogłębić wiedzę na temat nas samych, ale także zaowocuje w przyszłości – przy dokonywaniu kolejnych decyzji zawodowych, jak i życiowych. Wsparcie coacha czy doradcy zawodowego stanowi poniekąd podporę psychiczną, przejmuje część ciężaru, jakim jest podejmowanie decyzji, ale także umożliwia spojrzeć na sprawę z innej perspektywy – eksperta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here