Filamenty do drukarek 3D o różnych właściwościach

Filamenty stosowane są w drukarkach 3D wykorzystujących technologię FDM/FFM. Oznacza to, że filament jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury i wypuszczany przez cienką dyszę, pozwalającą na jego układanie warstwa na warstwie, zgodnie z zaprojektowanym wcześniej modelem. Oczywiście, w zależności od potrzeb możemy zdecydować się na różne materiały, z których zostanie zbudowany obiekt. Zobaczmy, po jakie warto sięgnąć.

Materiały na bazie PLA

PLA (polylactic acid), czyli polilaktyd, jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do tworzenia filamentu, po jaki możemy sięgnąć. PLA odznacza się wieloma cechami, które sprawiają, że jest idealny do prostych zastosowań, jak choćby testowe modele produktów, które później mają zostać wypuszczone na rynek w produkcji masowej.

PLA jest przede wszystkim tani, lekki, nie wymaga specjalnych warunków do drukowania ani późniejszego czyszczenia czy obróbki materiału. W zasadzie po wydrukowaniu jest od razu gotowy do użytkowania. Odznacza się przy tym stosunkowo dużą wytrzymałością mechaniczną, jest lekko elastyczny, co chroni go przed złamaniem przy niezbyt mocnym nacisku. Istnieją także wzmocnione filamenty z PLA, wykazujące się jeszcze lepszymi właściwościami mechanicznymi. Dodatkową jego zaletą jest biodegradowalność – PLA jest więc traktowany jako materiał przyjazny dla środowiska.

Co więcej, PLA jest doskonałą matrycą w przypadku filamentów. Łatwo miesza się z wieloma barwnikami, dzięki czemu dostępny jest w całej palecie barw. Jednocześnie może służyć do stworzenia materiałów kompozytowych z drobinkami metalu lub innych materiałów, dzięki czemu filament nabiera wyglądu podobnego właśnie do nich.

Elektroprzewodzące

Jednymi z chętnie wykorzystywanych filamentów w badaniach naukowych oraz w produkcji przemysłowej są materiały elektroprzewodzące. Obecnie mamy z nimi do czynienia głównie w przypadku dodania nanocząstek węgla do matrycy PLA. Przy zachowaniu odpowiednich proporcji filament uzyskuje zdolność do przewodzenia prądu, co pozwala na jego szerokie zastosowanie.

Przykładem może być tutaj stosowanie innowacyjnych elektrod drukowanych z filamentów w elektrochemii. Służą one jako elektrody pomiarowe do nowoczesnych systemów badawczych, pozwalających na analizowanie różnorodnych substancji, na przykład lekarstw, narkotyków czy też trucizn. Dzięki możliwości ich wydrukowania, każde laboratorium posiadające drukarkę może pozwolić sobie na samodzielne zaprojektowanie konkretnej elektrody, o wybranym przez nich kształcie, długości czy przekroju. Dodatkową zaletą takiej produkcji elektrod jest możliwość ich łatwego modyfikowania, co jest bardzo ważną zaletą w nowoczesnych metodach badawczych.

Fluorescencyjne

Za pomocą drukarek 3D można uzyskiwać także obiekty o niezwykłym wyglądzie i właściwościach optycznych. W tym celu musi zostać zastosowany filament do drukarki 3D o właściwościach fluorescencyjnych w ciemności. Przykładem jest ESUN PLA+ LUMINOUS BLUE, który został stworzony specjalnie w celu uzyskania takich zachwycających efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here