Z pewnością wielu użytkowników decydujących o zakupie komputera bądź zajmujących się tworzeniem lub przekształcaniem serwerowni w firmie staje przed dosyć istotnym wyborem – jaki dysk wybrać, SSD czy HDD? W tym artykule postaramy się krótko i zwięźle odpowiedzieć na to pytanie, aby ułatwić klientom wybranie najodpowiedniejszego rozwiązania, które zapewni im przyjemną i bezproblemową eksploatację. Obydwa typy dysków służą do przechowywania danych, dlatego wielu osobom może wydawać się, iż wybór konkretnego typu nie ma większego znaczenia, jednak nie jest to prawdą. Te dwa rodzaje dysków twardych różnią się znacząco, dlatego typ dysku, który zostanie wybrany, będzie mieć potem wpływ na całokształt działania urządzenia. HDD to klasyczny dysk twardy, który od jakiegoś czasu bywa zastępowany przez dysk SSD, który jest znacznie bardziej nowoczesny.

Czym różnią się dwa typy dysków twardych?

Dysk HDD to podstawowy typ dysku twardego. Aby przechowywać dane, wykorzystuje on nośnik magnetyczny. Istnieje wiele rodzajów dysków HDD (o różnych pojemnościach). Na rynku dostępne są nawet tak pojemne dyski jak 10 TB. Dyski te nazywane są „tradycyjnymi”, jednak jakiś czas temu na rynku pojawił się silny konkurent, który swoimi licznymi zaletami zdobył przewagę nad dyskami HDD.

Dysk SSD inaczej nazywany jest dyskiem półprzewodnikowym. Zbudowany jest z pamięci typu flash. Zastosowano w nim także dodatkowo tranzystory oraz elementy nieruchome. Dostępny jest w trzech formatach. Są to 1,8″, 2,5″ i M.2.

Pierwszą różnicą pomiędzy dwoma typami dysków jest ich pojemność. Dyski HDD zdecydowanie w tej kwestii zdobywają przewagę – są bardziej pojemne i mogą pomieścić znacznie więcej danych niż dyski SSD. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu talerzy magnetycznych. Każdy z talerzy składa się z milionów sekcji. Dane zapisane na talerzach odczytywane są przez głowicę. Niestety, ta metoda wiąże się z dużym ryzykiem awarii części mechanicznych i może przez to sprawiać problemy. W przypadku dysków SSD pamięć w ogóle się nie porusza. Pamięć flash działa na zasadzie przechowywania danych w tak zwanych komórkach. Mogą one przechowywać jeden lub dwa bity informacji w tym samym momencie. Komórki można porównać do sekcji w talerzach dysków HDD – różnią się jednak tym, że komórki mogą być określane jako włączone lub wyłączone. Dyski SSD charakteryzują się mniejszą pojemnością i wyższą ceną, co niestety może być uznane za wadę.

Kolejna różnica, na którą warto zwrócić uwagę to prędkość transferu danych. Dyski HDD są znacznie wolniejsze. Dyski półprzewodnikowe natomiast wyróżniają się szybkością wysyłania oraz odbioru danych – mogą one przesłać nawet 1 GB danych na sekundę, co z pewnością zadowoli klientów profesjonalnych, którzy zajmują się tworzeniem wydajnych, dużych centrów danych w przedsiębiorstwach.

Następną cechą wyróżniającą dyski typu SSD jest niska wrażliwość na uderzenia. Wiele razy dyski mogą ulegać najróżniejszym wstrząsom czy uderzeniom. Odporność na zakłócenia mogące wystąpić podczas pracy z pewnością może być uważana za zaletę, zwiększa ona też ogólny czas eksploatacji produktu, ponieważ nie ulegnie on tak szybko awarii jak dysk starszej generacji.

Należy wspomnieć także o szybszej możliwości dostępu do danych. W tej dziedzinie znów wygrywają dyski półprzewodnikowe – mogą one pracować nawet 100 razy szybciej niż tradycyjne dyski twarde. W czasach, gdy branża dynamicznie się rozwija, a nowe urządzenia pojawiają się niezwykle często, szybkość pracy staje się coraz istotniejsza, dlatego wielu przedsiębiorców stawia na prędkość pracy i wybiera rozwiązania umożliwiające zwiększyć tempo pracy, nie tracąc jednocześnie na jej jakości.

Kolejną zaletą wyróżniającą dyski SSD jest zużywanie mniejszej ilości energii. Silniki elektryczne wykorzystywane w dyskach HDD niestety nie mogą pracować bez zużycia dużej ilości energii przeznaczonej do napędzenia głowic odpowiadających za odczytywanie i zapisywanie danych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zainwestowanie w rozwiązania energooszczędne, dlatego dyski SSD powinny zaspokoić ich potrzeby.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach coraz większą popularność zdobywają dyski typu SSD. Ich zalety są naprawdę godne uwagi i zdecydowanie warto w nie zainwestować. W przyszłości na pewno te produkty będą się rozwijać – już teraz prowadzone są prace nad zwiększeniem maksymalnej pojemności dysków półprzewodnikowych. Mimo wyższej ceny są one bardziej wydajne i gwarantują większe możliwości, dlatego ich zakup można uznać za inwestycję w przyszłość firmy i jej dalszy rozwój.

Przykładowe polecane dyski

Pierwszym dyskiem SSD, który polecamy jest produkt marki HPE o numerze produktu 822559-B2. 1Jest to dysk SSD, który cechuje się wysoką prędkością odczytu danych. Obsługuje on interfejs dyskowy SAS – gwarantuje to integralność danych oraz dostępność na wysokim poziomie. Urządzenie polecamy zwłaszcza użytkownikom zajmującym się tworzeniem rozwiązań sieciowych w większych lub średnich przedsiębiorstwach.

Drugi godny uwagi dysk półprzewodnikowy to urządzenie oferowane przez Lenovo 00YC365. Jest to dysk o formacie 2,5″; wykorzystujący interfejs SATA. Jego pojemność wynosi 120 GB – jest to idealna wartość dla użytkowników pracujących w nieco mniejszych przedsiębiorstwach. Produkt cechuje się również bardzo wysoką jakością wykonania. Powinien zadowolić wielu, nawet najbardziej wymagających, klientów.

Gdzie najlepiej zakupić dysk twardy? W autoryzowanym sklepie, który współpracuje z producentami urządzeń, zapewnia wsparcie techniczne oraz konsultacje z ekspertami. Jednym z takich sklepów jest Thomas IT. W ofercie posiada wiele najróżniejszych dysków najwyższej jakości, a także inne produkty służące do tworzenia i administrowania nowoczesnego centrum danych. Z pewnością każdy z klientów znajdzie w asortymencie odpowiedni produkt, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Dodatkowo, firma zapewnia porady konsultantów na każdym etapie zakupu i eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here